Projektowanie maszyn i urządzeń – podstawy

Projektowanie maszyn i rządzeń to jedna z bardziej innowacyjnych współcześnie dziedzin gospodarki. Specjaliści pracujący w tym sektorze muszą posiadać nie tylko kwalifikacje techniczne związane z projektowaniem przemysłowym i budową maszyn, ale również bardzo szeroką wiedzę na temat różnych dziedzin przemysłu.

Projektowanie maszyn dla przemysłu – podstawowe problemy

Projektowanie maszyn to dziedzina wiedzy i gospodarki, w której następuje spotkanie potrzeb gospodarki, zwłaszcza wynikających z pojawiających się w niej stale innowacji, z wiedzą i doświadczeniem projektantów. Innowacyjność poszczególnych sektorów gospodarki napędza ich rozwój, a struktura tego procesu jest złożona.

Nowe technologie tworzą najczęściej nowe potrzeby i konieczność dostosowania do nich procesów produkcyjnych wykorzystywanych w przemyśle. Przed projektantami maszyn stoi więc zadanie nie tylko stworzenia czegoś nowego, ale niejednokrotnie przeformułowania całego procesu technologicznego, tak by uwzględnić wszelkie pojawiające się nowinki technologiczne.

Projektowanie urządzeń użytkowych

Projektowanie urządzeń, które pełnią w codziennym życiu rolę użytkową to dziedzina interdyscyplinarna, łącząca w sobie klasyczne projektowanie maszyn z elementami sztuki i projektowania przemysłowego. Dotyczy to zwłaszcza inżynierów zajmujących się konstrukcją maszyn prototypowych.

Jest to związane głównie z realiami współczesnego rynku urządzeń, na którym panuje niezwykle silna konkurencja i konieczność szybkiego dostosowywania się. Projektanci tego rodzaju urządzeń muszą więc łączyć innowacyjność z atrakcyjnością urządzenia dla klienta. Urządzenie staje się więc nie tylko maszyną spełniającą konkretną, praktyczną rolę, ale również produktem, który musi być atrakcyjny dla klienta i nie podlega wyłącznie zasadom racjonalności.

Maszyny prototypowe

Bardzo istotną dziedziną inżynierii projektowania maszyn i urządzeń jest projektowanie maszyn prototypowych, które służą wielorakim celom. W procesie produkcyjnym tego rodzaju maszyny służą jako modele koncepcyjne, albo też wykorzystywane są do testów. Pozwalają one na przeprowadzenie wszelkich niezbędnych badań, które należy wykonać przed wprowadzeniem gotowego produktu do handlu.

W handlu z kolei urządzenia prototypowe służą przede wszystkim prezentacji, a także pośredniczą w przekazywaniu koncepcji urządzenia na każdym etapie jego wykonywania pomiędzy zamawiającym, a pracującym nad urządzeniem zespołem inżynierów. Maszyny prototypowe bywają również dość często prezentowane na różnego rodzaju targach i wystawach, gdzie są istotnym elementem procesu badania rynku.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Trinitec

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here