Rodzaje tokarek CNC

Szeroka gama tokarek numerycznych w ofercie dostawców obrabiarek,  wymaga od nas dogłębnej analizy typu produktu, który spełni nasze oczekiwania. W bardzo ogólnym systemie sklasyfikować możemy następujące rodzaje tokarek CNC:

  • Tokarka warsztatowa, taka jak seria Haas TL, oferuje konstrukcję podobną do tokarek konwencjonalnych, będącą zwykle dobrym wyborem, jako pierwsza tokarka CNC. Wyposażenie tokarki tego typu zawiera automatyczny lub ręczny zmieniacz narzędzi (np. w systemie multifix), konik z pinolą poruszaną korbą oraz ręczny uchwyt trójszczękowy.
  • Tokarka produkcyjna, która posiada już rewolwer z tyłu obrabiarki w stosunku do operatora. Wyposażenie tokarki takiej jak Nakamura-Tome SC zawiera już w sobie głowicę z 12 lub 24 pozycjami narzędziowymi wśród których mogą być narzędzia napędzane (do wykonywania operacji frezowania), uchwyt hydrauliczny (co pozwala na podpięcie robota, manipulatora lub podajnika pręta) i w pełni programowalny, automatyczny konik, pozwalający na pełną automatyzację pracy.
  • Tokarka CNC dwuwrzecionowa np. typu Haas DS jest naturalnym rozwinięciem poprzedniej grupy. Wyposażenie tokarki w dodatkowe, ruchome w osi Z, wrzeciono pozwala na automatyczny odbiór przedmiotu obrabianego z głównego wrzeciona i obróbkę drugiego zamocowania detalu bez ingerencji. Zwykle jest ona też wyposażona w odbiornik gotowych detali, co pozwala uniknąć dodatkowych obrabiarek produkcyjnych w procesie obróbkowym.
  • Tokarka wielokanałowa to zwykle tokarka CNC dwuwrzecionowa, która posiada dodatkową głowicę z narzędziami. Zaletą tego rozwiązania jest fakt, że w momencie kiedy na głównym wrzecionie trwa obróbka, drugi turret może albo wspomagać ją (np. jednocześnie toczyć wykończeniowo za nożem zgrubnym) albo pracować na przeciwwrzecionie, co w praktyce pozwala przyśpieszyć czas obróbki o nawet połowę. Jednocześnie obecność drugiego rewolweru pozwala na użycie go w roli konika lub podtrzymki. Przykładem takiej obrabiarki może być Nakamura-Tome WT/WY.
  • Tokarka ze skrętną osią B pozwala na płynną regulację kąta narzędzia w płaszczyźnie XZ. Wyposażenie tokarki w taką funkcjonalność, nadaje jej możliwości frezarki pięcioosiowej i pozwala np. na wykańczanie rowków w prostymi ścianami za pomocą typowych płytek tokarskich (a nie tylko narzędzi do rowkowania). Zwykle jest to też tokarka CNC dwuwrzecionowa, co sprawia że w wielu sytuacjach jest to maszyna zdolna do wykonania praktycznie każdej geometrii osiągalnej technologiami skrawania.
  • Automat tokarski, zwany też tokarką typu szwajcarskiego, to produkt w którym zamiast ruchu narzędzi realizowany jest ruch wałka w przestrzeni obróbczej. Automaty wiążą wszystkie poprzednie cechy (w pełni automatyczna jak produkcyjna, z przechwytem jak tokarka CNC dwuwrzecionowa, sterowana dwoma kanałami, jak też często pozwalająca na skręcenie osi B) wraz z nieporównywalną prędkością i dokładnością i dedykowane są do pracy wysokoseryjnej z pręta.
[Głosów:2    Średnia:1/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here