Zasuwa Gwintowana

Zasuwa gwintowana to zawór hydrauliczny służący do odcinania przepływu w sieciach i instalacjach wodociągowych. Jego głównym elementem jest solidny korpus żeliwny w którym osadzone są wszystkie elementy zaworu. Elementem odcinającym jest klin którego zewnętrzna powierzchnia jest gumowana. Dzięki odkształcaniu klina, można uzyskać całkowitą szczelność między wejściem, w wyjściem z zasuwy. Klin jest sterowany za pomocą gwintowanego wrzeciona i dławicy. Przekręcając dławicę w prawo lub lewo uzyskujemy odpowiednio zamknięcie lub otwarcie przepływu.

Jakie zastosowanie ma zasuwa gwintowana ?

Zasuwa gwintowana stosowana jest najczęściej w instalacjach wodociągowych domów jednorodzinnych. Występuje ona między linią zasilająca oraz linią odbiorczą, którą płynie woda do naszego domu. Podczas wykonywania instalacji sanitarnej, zasuwę umieszcza się w specjalnej skrzynce ulicznej, którą znaleźć można na trawniku lub chodniku przed naszym domem. Zasuwa posiada trzpień, który przedłużony jest do poziomu gruntu. Na jego końcu znajduje się specjalny kształt pod klucz, który umożliwia otworzenie lub zamknięcie przepływu.

Jak dobrać zasuwę gwintowaną ?

Zasuwa gwintowana posiada wiele cech według których użytkownik powinien wybrać odpowiedni model. Jednym z najważniejszych aspektów jest średnica zasuwy. Decyduje ona bowiem o przepływie wody do naszego domu. Powinna być dobrana według zaleceń projektanta, ale ogólna zasada jest taka, że im dłuższe przyłącze oraz więcej urządzeń odbiorczych w budynku, tym większa średnica zasuwy jest wymagana. Zasuwa gwintowana M DN32 , jest jedną z najczęściej stosowanych i polecanych przez ekspertów.

Kolejnym aspektem, który musimy wziąć pod uwagę podczas doboru zasuwy, jest jej temperatura pracy. Pamiętajmy, że za uszczelnienie zaworu odpowiadają uszczelki, które w zbyt wysokiej temperaturze mogą przepuszczać wodę. W instalacjach sanitarnych powinno się dobierać zasuwę, której maksymalna temperatura pracy wynosi minimalnie 40 °C.

Tekst przygotowany przy współpracy z ANWOD Zakład Produkcji Armatury Wodociągowej.

[Głosów:2    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here