Czym wyróżniają się monitory OLED?

0
1716

Organiczna dioda elektroluminescencyjna to pełna nazwa technologii OLED. Pochodzi ona z rodziny diod elektroluminescencyjnych, czyli LED, ale nieco się od niej różni. Została udoskonalona o związki organiczne, z których jest wytwarzana. Na jej podstawie powstają monitory OLED, które powoli wypierają z rynku monitory LCD.

Budowa organicznej diody elektroluminescencyjnej

Dioda składa się z warstwy emisyjnej, przewodzącej, podłoża, anody i katody. Każda warstwa, której grubość nie przekracza 500nm, złożona jest z cząstek organicznych polimerów przewodzących, które są półprzewodnikami.

Dioda OLED jest wytwarzana poprzez naniesienie anody na podłoże, na której zostaje wytworzona warstwa transportowa dla dziur. Kolejnym krokiem jest naniesienie warstwy przewodzącej n-type, na której wytwarzana jest warstwa p-type. Ostatnim elementem jest utworzenie warstwy transportowej dla elektronów i umieszczenie na górze katody.

Zalety monitorów OLED

Po pierwsze posiadają one wyższy kontrast, gamę kolorów i jasność, w porównaniu z ich poprzednikami LCD. Odznaczają się dużo szybszą reakcją i rewelacyjnie odwzorowują nasycenie barw. Nawet przy bardzo wysokim kontraście, czerń wciąż pozostaje głęboka, ze względu na brak konieczności podświetlenia. To z kolei wiąże się ze zmniejszeniem pobieranej energii, przy ciemnych obrazach.

Dodatkowo ciekawym faktem jest, że dzięki elastycznemu podłożu, możliwe jest zwinięcie ekranu niczym płóciennego obrazu w rulon. Kąt patrzenia wynosi ponad 180 stopni. W przypadku naniesienia diod na przezroczyste podłoże, możliwa jest widoczność obrazu z obu stron.

Wady monitorów OLED

Niewątpliwie jest to ciekawe rozwiązanie, które sprawiło, że w dzisiejszych czasach oglądając film w domu, możemy poczuć się jak na sali kinowej. Rozwiązanie to pozwoliło wznieść wyświetlacze na kolejny poziom. Pomimo przeważających korzyści płynących z użycia tej nowoczesnej technologii w wyświetlaczach, nie można powiedzieć, że jest ona idealna.

Zacznijmy od tego, że w trakcie wyświetlania jasnych lub białych obrazów, jest pobierane znacznie więcej energii niż w przypadku LCD. Ponadto nie jest odporna na czynniki środowiskowe, co oznacza w praktyce, że każde, nawet najmniejsze uszkodzenie matrycy, przez które dostanie się woda lub wilgoć, może skutkować zniszczeniem materiału organicznego.

Artykuł powstał w oparciu o materiały znalezione na Unisystem.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here