Masz ambicje na karierę za granicą? Wybierz kierunek stosunki międzynarodowe

Rynek pracy dla Polaków znacznie poszerzył się w ostatnich latach. Zatrudnienie można znaleźć nie tylko w kraju, ale także za granicą. Swoje oferty kierują do absolwentów studiów korporacje międzynarodowe, instytucje państwowe, sektor NGO, czy nawet partie polityczne. Jak zatem skorzystać z szansy, by osiągnąć sukces poza granicami rodzimego państwa? Należy zapisać się na kierunek stosunki międzynarodowe, który zaznajomi z podstawami ekonomii, kulturą innych narodów oraz nauczy posługiwać się biegle językiem obcym.

Rozwój na wielu płaszczyznach

Ekonomia, podstawy prawa, socjologia, techniki komunikacji i argumentowania, podstawy wiedzy o UE – to tylko kilka z wielu niezwykle przydatnych przedmiotów na kierunku stosunki międzynarodowe. Gwarantują one zapoznanie się ze wszelkimi niezbędnymi pojęciami, które są często używane przez polityków czy zagranicznych biznesmenów. Orientacja w obecnej sytuacji ekonomiczno-gospodarczej, umiejętność poparcia argumentami swoich przekonań oraz znajomość prawa zdecydowanie ułatwi poruszanie się w tematach związanych ze stosunkami międzynarodowymi.

Gdzie studiować stosunki międzynarodowe?

Przykładem uczelni, która przygotowała program studiów specjalnie pod wymogi rynku pracy, jest Grupa Uczelni Vistula (więcej na stronie www.vistula.edu.pl). Wykłady i ćwiczenia zostały dobrane tak, by kształcić studentów na wielu płaszczyznach. Oprócz wyżej wymienionych przedmiotów, w siatce zajęć wyszczególnione zostały także negocjacje, Public Relations i marketing polityczny, międzynarodowe stosunki kulturalne czy organizacje międzynarodowe. Dodatkowo uczelnia ułatwia znalezienie miejsc, w których można odbyć obowiązkowe praktyki. Na liście widnieją takie placówki jak Polski Instytut Spraw Międzynarodowych, Atlantic Council bądź Center for European Policy Analysis. Warto zatem poświęcić swój czas i dokładnie sprawdzić oferty studiów proponowane przez uczelnie i uniwersytety, ponieważ programy nierzadko różnią się od siebie.

Otwórz drzwi do kariery międzynarodowej

Bardzo dobre opanowanie materiału i ukończenie studiów ułatwiają bezproblemowe znalezienie pracy. Pracodawcy na polskim rynku z chęcią zaproszą na rozmowę kwalifikacyjną absolwenta, który płynnie mówi w języku obcym i orientuje się w bieżącej sytuacji kraju oraz świata. Znajomość zasad komunikacji, negocjacji i argumentacji także zrobi dobre wrażenie. Kandydaturę zatem można przedstawiać w służbach dyplomatycznych, parlamentach narodowych, międzynarodowych i krajowych organizacjach pozarządowych, bądź instytucjach Unii Europejskiej. Dla osób, które nie interesują się polityką, świetną alternatywą okazać się mogą korporacje międzynarodowe czy instytucje analityczne. Kierunek stosunki międzynarodowe  to nie tylko drzwi do wielkiej kariery w Polsce i zagranicą – to również okazja do poszerzenia swojej wiedzy, zrozumienia świata i kultury innych krajów, nabycia praktyki oraz obcowania z byłymi ministrami i ambasadorami, którzy zajmują się wykładaniem przedmiotów.

[Głosów:2    Średnia:3.5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here