Analiza stanu zdrowia pracowników - cenne źródło informacji dla pracodawcy

Badania pokazują, że najbardziej kompletną wiedzę o swoim stanie zdrowia posiadają te osoby, które mają wykształcenie wyższe. Takie osoby często dodatkowo edukują się w zakresie zdrowego żywienia, ponieważ zależy im na dbaniu o swoje ciało. Dzięki temu ludzie wykształceni żyją nawet kilkanaście lat dłużej. Jednak niezależnie od tego, czy w twojej firmie pracują głównie osoby po szkole zawodowej, czy po ukończonych studiach, warto zadbać o ich poziom wiedzy. Analiza stanu zdrowia pracowników to pierwszy krok do tego, by pomóc podwładnym zadbać o siebie w odpowiedni sposób.

Co składa się na analizę stanu zdrowia pracowników?

Taka analiza opiera się o kilka elementów. Przede wszystkim sprawdza się czynniki ryzyka zawodowego, które mogą mieć znaczący wpływ na zdrowia pracownika za kilkanaście lat. Dotyczy to tak naprawdę wszystkich grup zawodowych. Osoby pracujące fizycznie często przeciążają kręgosłup czy stawy kolanowe, są też bardziej narażone na pracę z niebezpiecznymi substancjami, np. z toksycznymi pyłami. Praca w pozycji siedzącej może powodować np. z kręgosłupem (przez nieustanne spędzanie czasu w jednej pozycji) oraz z cieśnią nadgarstkową, która często towarzyszy osobom stale pracującym przy komputerze. Poza czynnikami ryzyka zwraca się też uwagę na czynniki demograficzne oraz badania medyczne. Te ostatnie są szczególnie ważne. Dopiero znając wyniki badań krwi i np. innych zalecanych przez medycynę pracy, jesteśmy w stanie stwierdzić, czy dana osoba ma już w tej chwili jakieś problemy zdrowotne, czy może raczej schorzenia będą jej grozić za kilkanaście lat. Dzięki badaniom krwi można zapobiec chociażby rozwojowi cukrzycy – jeśli z badań krwi wynika, że dana osoba ma już glukozę na granicy normy, to będzie to ostatni moment na to, by o siebie zadbać.

Co daje analiza stanu zdrowia pracowników?

Przede wszystkim świadomość – i pracodawcy, i pracownikowi. Nie jest łatwo wygospodarować czas w ciągu roku na to, by zadbać o siebie, zwłaszcza, gdy do pracy dochodzą jeszcze zobowiązania rodzinne. Warto pokazać siebie jako szefa od bardziej ludzkiej strony i naprawdę zatroszczyć się o pracownika. Dzięki analizie stanu zdrowia można dać pracownikowi wsparcie fachowców, którzy pokażą mu, co może zmienić w swoim codziennym funkcjonowaniu, by bardziej zadbać o swoje ciało. To nie muszą być wielkie zmiany – modyfikacja diety, wprowadzenie aktywności fizycznej i większe skupienie na regeneracji mogą przynieść naprawdę zaskakujące efekty. Dodatkowo analiza stanu zdrowia pracownika daje też dużo pracodawcy – jeśli wie wszystko o zdrowiu pracowników, to będzie mógł nastawić się na ewentualne koszty związane z odejściem danej osoby na chorobowe. Z tego względu też warto działać prewencyjnie, by zapobiegać rozwojowi chorób pracowników, a za to wspierać ich zdrowie na co dzień. Analizę stanu zdrowia można wykonać w każdej firmie – warto skorzystać ze wsparcia profesjonalistów, którzy wiedzą, na jakie elementy trzeba zwrócić uwagę podczas wykonywania takiej analizy.

Autor: Pozycjoneria.pl. Mariusz Zakrzewski. Artykuł powstał dzięki uprzejmości i współpracy z firmą TeamPrevent Poland z Pszczyny.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here