Zastosowanie audytu finansowego

W obecnych czasach gospodarka napędzana jest przez potężne przedsiębiorstwa. Właściciele firm ciągle chcą polepszać i doskonalić to, co osiągnęli przez lata. Dzięki czemu nie popadają oni marazm i cały czas mają ambicje i marzenia w związku z rozwojem firmy. To zjawisko sprzyja stworzeniu nowych miejsc pracy wśród okolicznych miejscowości.

Termin audyt finansowy

Pojęcie audyt znaczy słuchający z języka łacińskiego. Właściwie na tym w dużym stopniu polega praca audytora, który pozyskując informacje o działaniu firmy analizuje i wydaje opinię na ten temat. Zmiany, które zaopiniuje audytor często wymagają czasu. Rzadko kiedy możliwe jest szybkie zniwelowanie problemu, który niekiedy ciągnął się latami w przedsiębiorstwie.

Audyt finansowy jest odbierany za jeden z najistotniejszych składowych audytu, bo to właśnie od finansów przedsiębiorstwa zależy, w jakiej obecnej kondycji jest dany zakład pracy i jakie są jej przyszłe szanse na rynku.

Cechy właściwego audytu finansowego

Myśląc o kontroli, od razu wyłania się pierwsza cecha, a mianowicie precyzyjność. Nie ma zgody, aby coś umknęło podczas rewizji. Od tego uzależnione są często dalsze losy firmy. Kolejną cechą, która również wydaje się być oczywista jest rzetelność. Osoba, która podejmuje się rewizji bierze na siebie wielką odpowiedzialność. Musi odpowiadać za rezultat swojej pracy.

Mniej oczywistą cechą, którą należy wyodrębnić jest umiejętność szybkiej oceny. W sytuacji presji gdy audytor otrzymuje sprawozdanie finansowe musi zwrócić szczególną uwagę na kilka składowych, które są podobne dla firm. Z doświadczenia wie, co jest nie tak i na co trzeba bacznie zwrócić uwagę po krótkim rozpoznaniu.

Zapotrzebowanie

Formalne uwarunkowania dotyczące kontroli bilansów finansowych reguluje ustawa o rachunkowości, wskazująca podmioty podlegające kontroli finansowej.

Do tych podmiotów należą: zakłady ubezpieczeń oraz reasekuracji, spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe, jednostki, które działają na bazie przepisów o publicznym obrocie wartościowymi papierami czy przepisów o inwestycyjnych funduszach, spółki akcyjne oraz oczywiście banków. Coraz częściej na audyt finansowy decydują się prywatni przedsiębiorcy, którzy chcą sprawdzić kondycję finansową i poprawność sprawozdań. Wiedzą, że to detale decydują o sukcesie firmy.

Artykuł powstał we współpracy z GLC

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here