Do czego służą radiolinie?

Radiolinie to systemu urządzeń, wykorzystujących fale radiowe. Podstawowym zadaniem radiolinii jest nadawanie, a także odbieranie sygnałów analogowych i cyfrowych. Radiolinie można znaleźć w wielu miejscach, takich jak fabryki, czy domowe systemy alarmowe. Czytaj dalej i sprawdź, do czego potrzebne mogą okazać się radiolinie.

Radiolinie to tak naprawdę dohoryzontalne linie radiowe, które stanowią ogół różnego rodzaju urządzeń, umożliwiających wspomniane nadawanie i odbieranie sygnałów. Radiolinie są wykorzystywane m.in. w systemach telefonii komórkowej, w wojsku, a także wielu innych miejscach.

Radiolinie – podstawowe informacje

Dohoryzontalne linie radiowe (radiolinie), pracują na pasmach mikrofalowych, z antenami o silnie kierunkowanej charakterystyce promieniowania, co wpływa na bardzo duży zysk energetyczny. Standardowe współczesne radiolinie, pozwalają uzyskać przepustować rzędu od kilku Mb/s do nawet kilku Gb/s.

Radiolinie przed laty stanowiły jedyny sposób komunikacji, a z czasem wyparły je technologie satelitarne. Zanim to nastąpiło, dohoryzontalne linie radiowe służyły m.in. do dosyłania sygnałów do masztów telewizyjnych, czy dosyłania sygnału do wież telewizyjnych. Kolejną technologią, która w wielu sytuacjach wyparła radiolinie są światłowody. Jednak łącza światłowodowe, w porównaniu do typowych dohoryzontnalnych linii radiowych są o wiele mniej odporne na przypadkowe uszkodzenia łącza.

Kolejnym atutem radiolinii jest stosunkowo niewielki koszt stworzenia i utrzymania konkretnej instalacji z użyciem dohoryzontalnej linii radiowej. W związku z tym, radiolinie są wykorzystywane np. tam, gdzie dosył satelitarny jest nieopłacalny. Nie oznacza to jednak, że radiolinie są pozbawione wad. Jednym z minusów technologii radioliniowej jest stosunkowa niska odporność na warunki atmosferyczne. Jak się okazuję, gwałtowne zmiany pogody czy po prostu ulewne opady deszczu lub śniegu mogą skutecznie zerwać łącza radiowe.

Podział radiolinii (dohoryzontalnych linii radiowych)

Popularnym podziałem radiolinii jest rozróżnienie dohoryzontalnych linii radiowych na licencjonowane oraz nielicencjonowane. W przypadku nielicencjonowanych radiowych, działanie odbywa się na pasmach 2,4 GHz oraz 5 GHz. Wspomniane pasma mogą być wykorzystywane przez różnego rodzaju użytkowników komunikacji bezprzewodowej (np. krótkofalowców), dlatego nie poleca się ich np. operatorom telefonicznym.

Nielicencjonowane radiolinie mogą śmiało posłużyć do odbioru domowej sieci Wi-Fi, czy stworzenia domowego systemu ochrony, opierającego się właśnie na dohoryzontalnych liniach radiowych niewielkiego zasięgu. Nielicencjonowane radiolinie pracują w standardzie Wi-Fi (IEEE 802.11), a także jego różnego rodzaju konfiguracjach.

Nieco inaczej wygląda to w przypadku radiolinii licencjonowanych. Tego rodzaju dohoryzontalne linie radiowe, umożliwia pracę w trybie FDD (z ang. Frequency Division Duplex). Gwarantuję on komunikacje w dwóch kierunkach przy wykorzystaniu dwóch rodzajów częstotliwości. Uznaje się, że najbardziej optymalną skalą dla profesjonalnych zastosowań w przypadku radiolinii licencjonowanych jest skala 6-38 GHz, a także 60-80 Ghz.

Czytaj także: Do czego służą elektrozaczepy?

[Głosów:1    Średnia:3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here