W szeroko pojętej branży logistycznej optymalizacja procesów biznesowych jest niezbędna do tego, by móc osiągnąć sukces biznesowy. Jednym ze sposobów na realizację tego zadania jest fulfillment dla ecommerce. Co to takiego jest? Przeczytaj tekst, by móc poznać podstawowe informacje na ten temat.
Fulfillment dla ecommerce – podstawowe informacje. Definicja
Fulfillment w handlu internetowym to proces przyjmowania i przechowywania zapasów, pakowania i wysyłki zamówień oraz zarządzania obsługą klienta i zwrotami. Czym się to różni od standardowej działalności biznesowej w logistyce? Odpowiedź na pytanie jest prosta: wykonywaniem prac w tym zakresie zajmuje się zewnętrzny, wyspecjalizowany w tym zakresie podmiot. Fulfillment to nic innego jak outsourcing, czyli zewnętrzna obsługa e-commerce.
Sprawnie zorganizowany system zamówień ma zasadnicze znaczenie dla udanego biznesu internetowego, ponieważ może zadecydować o tym, czy klient jest zadowolony, czy też z frustracją zrezygnuje z oferty firmy.
Fulfillment dla e-commerce – co obejmuje ta usługa?
Dobrze wdrożony fulfillment dla e-commerce obejmuje cztery główne obszary. Zostały one przedstawione poniżej:
- przyjmowanie zamówień: jest to pierwszy krok w realizacji zamówienia złożonego przez klienta. Będziesz potrzebować systemu do otrzymywania zleceń od klientów. Jeśli zdecydujesz się na fulfillment dla e-commerce, może to znacznie usprawnić cały proces,
- kompletacja i pakowanie przesyłek: po otrzymaniu zamówienia należy sprawnie wybrać i zapakować produkty przed ich wysyłką do odbiorcy. Wiąże się to z koniecznością wyboru odpowiednich pozycji z magazynu i bezpiecznym zapakowaniem paczki,
- wysyłka zamówień: po pobraniu i zapakowaniu zamówienia konieczne będzie wysłanie go do klienta. Obejmuje to wybór metody wysyłki (np. usługi świadczone przez kurierów UPS lub FedEx), wydrukowanie etykiet wysyłkowych i nadanie paczki,
- zwroty/wymiany: czasami klienci mogą potrzebować zwrotu lub wymiany zamówionego produktu. Ten proces obejmuje otrzymanie zwróconego przedmiotu, dokonanie zwrotu pieniędzy lub wymianę, a następnie ponowne umieszczenie przedmiotu w magazynie.
Jakie są korzyści ze współpracy z firmą oferującą fulfillment?
Istnieje wiele korzyści z korzystania z usług firmy fulfillment przez przedsiębiorcę. Dzięki temu można znacznie usprawnić proces obsługi wysyłki i logistyki Twojego biznesu e-commerce Jeśli prowadzisz firmę zajmującą się handlem w internecie, sprawna realizacja zamówień jest krytyczną częścią Twojej działalności.