Jak działają komory klimatyczne przechodnie

Komory klimatyczne to podstawowe wyposażenie laboratoriów badawczych. Na co dzień przeprowadza się w nich m.in. testy stabilności leków. Badaniom poddaje się też duże obiekty, np. nowe urządzenia przed ich wprowadzeniem na rynek. Wtedy właśnie przydaje się sprzęt, o którym przeczytacie w tym artykule – komora klimatyczna przechodnia.

Komory klimatyczne – krótka charakterystyka

Komora klimatyczna, zwana też szafą klimatyczną, to urządzenie służące do przeprowadzania testów klimatycznych i testów stabilności. Badania takie wykonuje się na dowolnych materiałach, których wytrzymałość w określonych warunkach chcemy sprawdzić. Testuje się leki, kosmetyki, produkty spożywcze, ale również np. części maszyn. Osoba obsługująca komorę, za pomocą wbudowanego w urządzenie panelu sterowania, może ustawić pożądane parametry, co przekłada się na odtworzenie w komorze warunków klimatycznych podobnych do naturalnych.

Komory produkowane są w wielu rozmiarach. Poszczególne sprzęty różnią się też oczywiście między sobą jakością użytych podzespołów, wbudowanymi udogodnieniami, a nawet możliwym do ustawienia zakresem wilgotności czy temperatur. Warto wspomnieć, że jeśli to ten ostatni parametr ma dla nas największe znaczenie, być może lepszym wyborem będzie komora temperaturowa. Jeżeli natomiast chcemy mieć możliwość ustawienia nie tylko temperatury, ale też wilgotności, zdecydowanie powinniśmy pozostać przy komorach klimatycznych.

Czym wyróżnia się komora klimatyczna typu „walk in”?

Jak już wspomnieliśmy, obecnie na rynku można znaleźć komory klimatyczne o naprawdę różnorakich pojemnościach. W zależności od tego, do czego dokładnie chcemy je wykorzystać, możemy nabyć małe stołowe modele (od 16 l) lub duże szafy (do 2000 l). Do badań naprawdę dużych materiałów przeznaczona jest natomiast specjalna komora klimatyczna przechodnia. Jest to wolnostojące urządzenie, które można znaleźć również pod hasłem „walk in”.

Ich sposób działania jest bardzo podobny do klasycznych komór, jednak wyróżnia je naprawdę solidna objętość (nawet 100m3). Co więcej, można również zdecydować się na rozwiązanie modułowe. Standardowe komory przechodnie oferują szeroki zakres temperatur i wilgotności, jednak stworzyć można również dedykowane urządzenie o konkretnych parametrach w oparciu o uprzednio przeprowadzone testy.

Co jeszcze warte podkreślenia, ponieważ osoba obsługująca komorę wchodzi do środka urządzenia, jest ono wyposażone w zaawansowane systemy bezpieczeństwa. Nie tylko zapobiegają one niepożądanym zmianom parametrów, ale też umożliwiają szybkie opuszczenie komory w razie potrzeby. Korzystanie z nowoczesnych sprzętów tego typu jest więc bezpieczne, a badania w nich przeprowadzane dają wiarygodne wyniki, które umożliwiają kontrolę jakości wielu wprowadzanych do obiegu produktów.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here