Jak się mówi godziny po niemiecku?
Jak się mówi godziny po niemiecku?

# Jak się mówi godziny po niemiecku?

## Wprowadzenie
Wielu z nas podróżuje do Niemiec zarówno w celach biznesowych, jak i turystycznych. Podstawową umiejętnością, którą warto opanować przed wyjazdem, jest porozumiewanie się w języku niemieckim. W tym artykule dowiesz się, jak poprawnie wypowiadać godziny po niemiecku, aby móc swobodnie porozumiewać się z mieszkańcami Niemiec.

## Podstawowe zwroty związane z godzinami
### H1: Jak pytać o godzinę?
Pytanie o godzinę w języku niemieckim brzmi: „Wie spät ist es?” (Jak późno jest?). Można je również skrócić do „Wie spät?” (O której godzinie?).

### H2: Jak odpowiadać na pytanie o godzinę?
Odpowiedź na pytanie o godzinę zaczyna się od słowa „Es ist” (Jest). Następnie podajemy godzinę w formacie 24-godzinnym, np. „Es ist 14 Uhr” (Jest godzina 14:00) lub „Es ist 19 Uhr 30” (Jest godzina 19:30).

### H2: Jak podawać minuty?
Aby podać minuty, używamy słowa „Uhr” (godzina) oraz liczby od 1 do 59. Na przykład: „Es ist 15 Uhr 45” (Jest godzina 15:45).

### H1: Jak mówić o pół godziny?
W języku niemieckim, aby powiedzieć o pół godziny, używamy słowa „halb” (pół) przed kolejną godziną. Na przykład: „Es ist halb acht” (Jest pół ósma).

### H2: Jak mówić o kwadransie?
Aby powiedzieć o kwadransie, używamy słowa „Viertel” (kwadrans) przed kolejną godziną. Na przykład: „Es ist Viertel nach neun” (Jest kwadrans po dziewiątej).

### H2: Jak mówić o pół do godziny?
Aby powiedzieć o pół do godziny, używamy słowa „vor” (przed) połączonego z kolejną godziną. Na przykład: „Es ist zehn vor halb sechs” (Jest dziesięć przed pół szósta).

### H1: Jak mówić o czasie po południu i wieczorem?
W języku niemieckim, aby powiedzieć o czasie po południu, dodajemy słowo „nachmittags” (po południu) lub „abends” (wieczorem) po godzinie. Na przykład: „Es ist drei Uhr nachmittags” (Jest trzecia po południu) lub „Es ist acht Uhr abends” (Jest ósma wieczorem).

### H2: Jak mówić o czasie w nocy?
Aby powiedzieć o czasie w nocy, używamy słowa „nachts” (w nocy) po godzinie. Na przykład: „Es ist zwei Uhr nachts” (Jest druga w nocy).

### H2: Jak mówić o czasie rano?
Aby powiedzieć o czasie rano, używamy słowa „morgens” (rano) po godzinie. Na przykład: „Es ist sieben Uhr morgens” (Jest siódma rano).

### H1: Jak mówić o czasie w formacie 12-godzinnym?
W języku niemieckim również istnieje możliwość używania formatu 12-godzinnego. Aby to zrobić, dodajemy słowo „Uhr” (godzina) po godzinie, a następnie „am” (o) przed kolejną godziną. Na przykład: „Es ist zwei Uhr am Nachmittag” (Jest druga po południu).

### H2: Jak mówić o czasie w formacie 12-godzinnym z minutami?
Aby podać czas w formacie 12-godzinnym z minutami, dodajemy słowo „Uhr” (godzina) po godzinie, a następnie „am” (o) przed kolejną godziną. Na przykład: „Es ist halb acht Uhr am Abend” (Jest pół ósma wieczorem).

### H2: Jak mówić o czasie w formacie 12-godzinnym z pół godziny?
Aby powiedzieć o pół godziny w formacie 12-godzinnym, używamy słowa „halb” (pół) przed kolejną godziną, a następnie „Uhr” (godzina). Na przykład: „Es ist halb sechs Uhr am Morgen” (Jest pół szósta rano).

## Podsumowanie
Opanowanie umiejętności wypowiadania godzin po niemiecku jest niezwykle przydatne podczas podróży do Niemiec. W tym artykule omówiliśmy podstawowe zwroty związane z godzinami oraz różne sposoby wypowiadania czasu w języku niemieckim. Pamiętaj, że praktyka czyni mistrza, więc nie wahaj się ćwiczyć wypowiadania godzin po niemiecku, aby móc swobodnie porozumiewać się z mieszkańcami Niemiec.

Wezwanie do działania: Naucz się, jak mówić godziny po niemiecku! Sprawdź ten link: https://www.petitbaby.pl/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here