Księgowość - zlecać, czy prowadzić samodzielnie?

Każda, nawet najmniejsza firma jest zobowiązana do rozliczania się z Urzędem Skarbowym i Zusem, dlatego też musi w jakiś sposób prowadzić swoje sprawy księgowe. Na przedsiębiorcach spoczywają liczne obowiązki w tym obszarze, między innymi rzetelne dokumentowanie wszystkich procesów gospodarczych, obliczanie i płacenie należnych podatków, a także składek na ZUS. Jeśli ktoś się czuje na siłach, to może te wszystkie sprawy załatwiać samodzielnie, ale może też zlecić je w jakimś biurze rachunkowym, lub przy większej firmie zatrudnić księgowego.

Czy opłaca się samodzielne prowadzenie księgowości

Tak naprawdę poza kwestami finansowymi własnoręczne prowadzenie księgowości nie ma zbyt wielu zalet. Oczywiście jeśli ktoś dobrze zna przepisy i ma o tym pojęcie, to przy niewielkiej działalności bez problemów sobie sam poradzi. Jeśli jednak trzeba poświęcić mnóstwo czasu na zapoznawanie się z przepisami, z ryzykiem popełnienia jakiś błędów, to w pewnym momencie staje się to średnio opłacalne. Szczególnie że kwestie finansowe wyglądają obecnie zupełnie inaczej niż jeszcze kilka lat temu. Wynajęcie biura rachunkowego to koszt zaczynający się od około 100 złotych miesięcznie, a księgowość internetowa Warszawa jest jeszcze tańsza.

Zalety zlecenia księgowości zewnętrznej firmie

Zewnętrzna księgowość to korzyści na kilku płaszczyznach. Przede wszystkim nie trzeba się tym zajmować samemu i tracić czasu na poznawanie przepisów, obliczanie podatków i wypełnianie deklaracji. Nie mniej ważne są także kwestie bezpieczeństwa, a przy kontaktach z urzędami nie ma co ryzykować. Przepisy w naszym kraju zmieniają się bardzo często, więc łatwo coś przeoczyć, co później będzie skutkować poważnymi konsekwencjami. Przy współpracy z biurem rachunkowym to jego pracownicy będą dbali o to, żeby wszystko było w należytym porządku. Biura posiadają także wykupione polisy od odpowiedzialności cywilnej, dzięki czemu w razie jakiś problemów można uzyskać rekompensatę za poniesione szkody.

Dla małych przedsiębiorców bardzo korzystną propozycją jest księgowość internetowa Warszawa. Usługi tego typu, a także wiele innych prowadzi biuro rachunkowe MDDP Outsourcing, z którego usług korzysta spora grupa zadowolonych klientów.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here