marketing internetowy

Internet to niesamowite medium. Wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy. Sieć to nie tylko narzędzie do utrzymywania kontaktu z rodziną. To także niesamowite możliwości biznesowe.
Wyobraź sobie, że prowadzisz sklep. Jednak do Twojego sklepu codziennie mogą wejść setki tysięcy osób z całego świata. To właśnie umożliwia internet. Takiej skali nie osiągniesz nawet, jeżeli wynajmiesz lokal w najbardziej popularnej galerii handlowej.
Skala potencjalnych zysków jest w zasadzie nieograniczona. Im większy masz zasięg, tym więcej towarów możesz sprzedać. Sposobów na zwiększanie swojego zasięgu w sieci jest kilka, a jednym z nich jest marketing internetowy.

Reklama w internecie może mieć przeróżne formy – od prostych banerów po promocję na zasadach pay per click w mediach społecznościowych. Coraz większą popularnością cieszy się też content marketing – czyli sprzedawanie produktów z wykorzystaniem interesujących treści. Marketing w sieci ma też jeszcze jedną zaletę – jest stosunkowo tani i przy odpowiednim zaangażowaniu możesz go przeprowadzić sam. W sieci znajdziesz dziesiątki poradników, które krok po kroku przeprowadzą Cię przez proces tworzenia reklamy. Część z nich jest nawet darmowych. Koszt dotarcia do jednego użytkownika zależy od konkurencji w Twojej branży, jednak przy odpowiednio zoptymalizowanej kampanii może wynosić kilkanaście groszy. Im więcej osób dowie się o Twoim produkcie, tym większą masz szansę na sprzedaż.

marketing internetowy strategia

Oczywiście marketingiem internetowym nie musisz zajmować się samodzielnie

Na rynku istnieją dziesiątki podmiotów, które pomogą Ci w prowadzeniu kampanii. Możesz wybierać spośród wielu domów mediowych i agencji interaktywnych. W ten sposób będziesz miał pewność, że nad Twoją kampanią czuwa specjalista.
Nieustanną popularnością cieszy się też e-mail marketing. Pomaga on w uzyskaniu tak zwanej konwersji – czyli zamiany zainteresowanego użytkownika w osobę kupującą. Jednak w dzisiejszych czasach nie wystarczy już zwykłe wysyłanie wiadomości przypadkowym ludziom. Coraz więcej osób jest „uczulonych” na spam. Ponadto bezmyślne wysyłanie wiadomości może skończyć się naruszeniem przepisów zawartych w RODO.

Przystępując do tworzenia kampanii reklamowej w internecie, musisz rozpocząć od określenia swojego modelowego odbiorcy. Profile poszczególnych odbiorców możesz określić na podstawie cech produktu, który zamierzasz sprzedawać. Inaczej będzie wyglądał marketing skierowany do emerytów, a inaczej do studentów – chociaż do obu tych grup można dotrzeć z wykorzystaniem sieci. W trakcie ustalania profilu odbiorcy musisz określić jego płeć, wiek, wykształcenie oraz biegłość w korzystaniu z internetu. Na podstawie tych czynników będziesz mógł stworzyć kampanię idealną. Nie poprzestawaj na wykonaniu jednego profilu. Najlepiej jest stworzyć ich kilka.

Pamiętaj też, że reklama w internecie ma też pewne ograniczenia

Otóż wbrew pozorom wciąż wielu ludzi nie korzysta z sieci (lub robi to sporadycznie). Dlatego wciąż dużą popularnością cieszą się reklamy w typie out-door (np. banery, reklamy na samochodach) lub reklamy w telewizji. Na wybór skutecznego marketingu, również wpływa charakter Twojego produktu. Musisz zastanowić się, czy jest to produkt przeznaczony dla użytkowników internetu, czy raczej chciałbyś dotrzeć do maksymalnie szerokiej grupy osób. Jednak mimo wszystko nie warto rezygnować z żadnej formy promocji.

marketing

Marketing to długotrwały proces. Jego ważnym elementem jest budowanie zaufania do marki. Zanim ktokolwiek zdobędzie takie zaufanie, musi mieć świadomość jej istnienia. Forma, w jakiej klient dowie się o istnieniu produktu (lub marki) ma drugorzędne znaczenie. Dlatego nie warto lekceważyć żadnej formy reklamy. Z dystansem należy też podchodzić do statystyk związanych ze sprzedażą. Nie każda kampania reklamowa musi mieć bezpośredni efekt. Niekiedy potrzeba długich miesięcy, zanim produkt zacznie zdobywać rynek. Tak czy inaczej – istnieje bardzo mało kategorii, w których marketing w sieci nie ma żadnego zastosowania.

W dzisiejszych czasach obecność w internecie to obowiązek. Wielu ludzi nie zaufa firmie, która nawet nie ma strony internetowej. Reklama w sieci może sprawdzić się nawet w przypadku lokalnych biznesów. Większość narzędzi marketingowych (np. GoogleAds) umożliwia opcję wyświetlania reklam wyłącznie dla użytkowników znajdujących się w wybranej lokalizacji. Może to być pomoce dla osób prowadzących niewielkie biznesy, którym zależy na pozyskiwaniu lokalnego ruchu. Nie powinieneś długo zastanawiać się nad stworzeniem swojej reprezentacji w sieci. Żyjemy w epoce wiedzy i informacji, przez co obecność biznesu w internecie to już konieczność.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here