Jakie obowiązki i zadania spoczywają na programiście webowym

Programista aplikacji webowych to stanowisko, które oferuje szereg możliwości rozwoju oraz realizacji ciekawych projektów. Warto jednak pamiętać, że wymaga od specjalisty znajomości wielu różnych technologii wykorzystywanych w tworzeniu zaawansowanych systemów. Z tego powodu programista aplikacji webowych może liczyć na bardzo atrakcyjne zarobki uzależnione jednak od umiejętności i doświadczenia.

Jakie technologie musi znać programista webowy?

Im więcej technologii znasz jako programista, tym lepsze warunki pracy i ciekawsze projekty jesteś w stanie realizować. W przypadku aplikacji webowych z pewnością programista webowy musi znać takie języki jak CSS, HTML, czy JavaScript, które wchodzą w skład obszaru zwanego frontendem. Na tym nie koniec – sama znajomość składni tych języków bardzo często nie jest wystarczająca, gdyż pracodawcy wymagają także znajomości różnego rodzaju frameworków w celu usprawnienia pracy programistów przy projektach (Bootstrap, AngularJS itp.).

Z drugiej strony przydatna jest znajomość technologii wykorzystywanych na backendzie. Najczęściej pracodawcy wymagają sprawnego poruszania się w technologii Java. Język ten staje się coraz popularniejszy i powszechnie wykorzystywany, co ma przełożenie na ilość ofert, jak i zarobki programistów. Na drugim miejscu można umieścić technologię PHP, czyli język skryptowy wykorzystywany do tworzenia dynamicznych aplikacji. Wśród innych wymagań można znaleźć m.in. znajomość SQL, .net, ASP.NET, czy języka C#.

Tworzenie interfejsów

Jednym z zadań, które spoczywają na programiście aplikacji webowych to projektowanie przyjaznych dla użytkowników interfejsów. Czynności te niejednokrotnie wykraczają poza samo programowanie, jednak charakter pracy developera ulega w dzisiejszych czasach przemianom. W grę wchodzą bowiem urządzenia mobilne, a tworzenie nawet rozbudowanych aplikacji webowych nie wymyka się spod standardu responsywności.

Komunikacja z klientem

Kolejnym z obowiązków spoczywających na programiście webowym to komunikacja z klientem. Większość projektów w firmach IT to te, które realizowane są dla zewnętrznych kontrahentów, którzy rzadko kiedy znajdą się na programowaniu. Z tego powodu tak wielu pracodawców wymaga od kandydatów wysokich umiejętności interpersonalnych, które pozwalają na kreowanie wizerunku profesjonalnej firmy w oczach klienta, a także realizację jego wizji, która nie zawsze jest jasna i klarowna.

Dokumentowanie pracy

Brak odpowiednio przygotowanej dokumentacji dotyczących projektów oraz wdrożeń w firmach IT bywa często przyczyną dużych problemów natury technicznej. Oczywiście wiąże się to ostatecznie z przedłużaniem się projektów, stratą pieniędzy, a ostatecznie nawet porażką projektu.

Higiena pracy programistów to warunek konieczny przy realizacji zarówno dużych, jak i małych zleceń. Warto pamiętać również, że działy IT charakteryzują się rotacją specjalistów, dlatego dochodzenie źródła problemów bez odpowiedniej dokumentacji, może być mocno utrudnione. Z tego powodu tworzenie dokumentacji powinno wchodzić w skład polityki każdej firmy IT.

Automatyzacja zadań

Doświadczony programista zdaje sobie sprawę z tego, jak dużym udogodnieniem może być automatyzacja  – nie tylko dla firmy, lecz również dla niego, gdyż może tym samym skupić się na realizacji ważniejszych zadań. Znajomość narzędzi programistycznych, które pozwalają na zrzucenie z barków programisty obowiązku przeprowadzania żmudnych czynności, to umiejętność niezwykle pożądana na rynku pracy w sektorze IT, gdyż umożliwia szybszą realizację projektów, co ostatecznie przekłada się na lepsze funkcjonowanie firmy.

Źródło: TeamQuest – praca IT

[Głosów:2    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here