Oszczędzanie a inwestowanie – poznaj różnice!

0
1815

Wiele osób marzy o tym, by skutecznie pomnożyć swoje oszczędności. Wielu z nich marzy także o tym, by stać się skuteczniejszym na rynku giełdowym czy skorzystać z bardziej ryzykownego funduszu. Jednak druga część twierdzi, że najlepszym sposobem inwestowania jest oszczędzanie. Jakie są między nimi różnice i czy rzeczywiście to drugie może być jak to pierwsze?

Czym jest oszczędzanie?

Aby odpowiedzieć na to pytanie, musimy zastanowić się najpierw nad jedną kwestią – jak daleko sięga oszczędzanie. Odkładanie pieniędzy na zakupach czy wakacjach przy rozsądnym planowaniu sprawia, że nasz budżet – w jakimś sensie – się powiększa, a więc i jest to jakaś forma oszczędzania. Z drugiej jednak strony oszczędzani może odbywać się za pomocą konta oszczędnościowego lub innych lokat, które nie mają za zadanie wielkiego pomnożenia kwoty posiadanej, ale jest też formą niewiele różniącą się np. od obligacji. Generalnie jednak oszczędzanie nie sprawia, że nasze fundusze pomnażają się, a jeśli już to w wyniku równoważenia skutków inflacyjnych, dlatego nie da się ukryć, że oszczędzanie nie jest inwestowaniem.

Czym jest inwestowanie?

Jednak podstawowa różnica, obok tych wymienionych powyżej zasadza się przede wszystkim na stratach. Choć w kilku przypadkach jak np. w przypadku obligacji, kwota, którą w nich ulokowaliśmy nie ulegnie zmniejszeniu, to jednak nie da się ukryć, że wiele inwestycji wiąże się z ryzykiem. Dlatego w inwestowaniu możemy więcej zyskać, ale też stracić. Inwestowanie jest takim wykorzystaniem naszego budżetu, który prowadzi docelowo do pomnożenia kwoty, z jaką się na początku zetknęliśmy. Oczywiście, cel może nie zostać zrealizowany, jednak nie da się ukryć, że z oszczędzaniem wówczas nie ma to zbyt wiele wspólnego. Czasami, jak np. z obligacjami, jest to wynik przezornego przeciwdziałania inflacji, jednak zwykle inwestycje są po to, by pieniędzy było więcej.

Warto skorzystać z viennalife.pl i przekonać się, że wiele jest sposobów na oszczędzanie i jeszcze więcej na inwestowanie skuteczne i korzystne.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here