Outsourcing - a co to?

Kiedy spojrzymy na dzieje ludzkości, można zauważyć pewnego rodzaju tendencję, która polega na tym, że istota naszych problemów, wraz z postępem technologicznym diametralnie się zmienia. Patrząc na czasy prehistoryczne, głównym zmartwieniem było znalezienie nieprzeciekającego schronienia, upolowanie zwierzyny oraz przeżycie ciężkiej zimy. W momencie, kiedy czasy się diametralnie zmieniły i jesteśmy teraz obywatelami o wiele bogatszego, bardziej rozwiniętego świata, problemy też są zupełnie innej natury. Można powiedzieć, że teraz w o wiele większym stopniu potrzebujemy czasu i pieniędzy, gdyż dostęp do wspomnianych wcześniej zasobów nie jest już ograniczony. W momencie, kiedy wspomniałem o ograniczonych zasobach czasowych, warto powiedzieć kilka słów na temat nowego wynalazku technologii informacyjnych, którym jest outsourcing. Czym jest outsourcing IT?

Ciężko jest jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Łatwiej na początku będzie powiedzieć kilka słów na temat tego, jakie są korzyści outsourcingu IT. Zarówno w branży technologii informacyjnych, jak i każdej innej dziedzinie, outsourcing niesie ze sobą pewnego rodzaju udogodnienia. Jednym ze wspomnianych jest zwiększenie swoich zasobów czasowych, ze względu na to, że część zadań, które normalnie mielibyśmy wykonywać sami, zlecamy innym ludziom za odpowiednią opłatą. Można zwrócić uwagę na to, że wiąże się to z pewnym niebezpieczeństwem, gdyż możemy nie być pewni kompetencji osoby, której powierzamy dane zadanie. Z tego względu, warto zastanowić się nad tym, czy nie lepiej zająć się daną kwestią samemu. Wszystko zależy tutaj od naszych osobistych preferencji i wagi zadania, które chcemy komuś zlecić. Zakres outsourcingu IT jest ciężki do określenia i również mocno zależy od natury zadania oraz projektu, który wykonujemy.

Podsumowując, outsourcing jest kapitalnym wynalazkiem naszych czasów, jednak tak jak z każdym narzędziem, musimy dobrze wiedzieć jak je wykorzystać, żeby zrobić nim więcej pożytku niż krzywdy komukolwiek. Zastanówmy się również czy stać nas na to, gdyż taki proces jest dość kosztowny.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here