Program lojalnościowy dla Twoich klientów – na co trzeba zwrócić uwagę?

0
1708

Walka o klientów jest istotną częścią prowadzenia biznesu. Możliwości są różne. Promocje, dni otwarte, zniżki. Każda z tych opcji ma oczywiście wiele zalet, ale powoduje że zwiększenie sprzedaży jest widoczne tylko przez jakiś czas. W przypadku programów lojalnościowych kwestia ta wygląda zupełnie inaczej. Ich głównym zadaniem jest zbudowanie lojalności klientów do naszej firmy oraz długotrwałych, mocnych relacji.

Program lojalnościowy krok po kroku

Nie trudno się domyślić, że absolutną podstawa podczas tworzenia programu lojalnościowego jest określenie celu jaki chcemy osiągnąć. Powinien on być jak najbardziej szczegółowy. Samo określenie „zwiększenie sprzedaży”, „większy zysk” to za mało. Zastanówmy się o ile procent chcielibyśmy zwiększyć zysk lub sprzedaż. Dane liczbowe (nawet przybliżone) pozwolą nam lepiej zaplanować cały proces i korygować ewentualne błędy, które mogą pojawić się podczas działania programu lojalnościowego.

Kolejny etap to wymyślenie czegoś, co możemy zaoferować klientom. Lista pomysłów jest bardzo długa. Mogą być to kupony rabatowe, specjalne nagrody czy drobne upominki. Wiele zależy od tego jaki budżet zamierzamy przeznaczyć na tworzenie programu lojalnościowego. Ważne jednak jest to, by nagroda była wartościowa dla klienta i zachęcała go do korzystania z naszych usług.

Kiedy wiemy już co chcemy osiągnąć i jakie upominki oferujemy możemy przejść do planowania zasad programu oraz jego harmonogramu. Wszystko powinniśmy dokładnie opisać, tak by zasady były jasne dla klientów. Musimy wybrać także narzędzie z jakiego będziemy korzystać. Niektórzy decydują się na naklejki lub pieczątki, dużo trwalszym rozwiązaniem są jednak karty lojalnościowe. Wystarczy, by klient nosił ją przy sobie i skanował podczas zakupów, a na jego koncie pojawią się dodatkowe punkty, które w przyszłości będzie mógł wymienić na nagrody.

Nie osiadać na laurach

Nawet najlepiej dopracowany program lojalnościowy może zawierać błędy. Po wdrożeniu go w życie, pamiętajmy o regularnej kontroli i sprawdzajmy ile osób z niego korzysta i jakie są ich opinie.

[Głosów:2    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here