program erp

Hasła dotyczące cyfrowej transformacji stają się coraz bardziej popularne. Ważną rolę odgrywa w nich postęp technologiczny, który dostarcza coraz bardziej zaawansowane narzędzia. Doskonałym przykładem mogą tu być systemy ERP, które dzięki rozwojowi technologii informatycznych stały się głównym narzędziem wspomagającym proces dostosowywania się organizacji do nowych modeli biznesowych.

Co to takiego cyfrowa transformacja?

Cyfrowa transformacja to w dużym uproszczeniu zmiana organizacyjna, której skutkiem jest wdrożenie nowoczesnych technologii we wszystkich aspektach działania przedsiębiorstwa, przenikanie się tych technologii i w rezultacie tworzenie całkiem nowych modeli biznesowych.

Ogólne wykorzystanie nowoczesnych technologii informatycznych w procesie realizacji poszczególnych zadań przedsiębiorstwa, takich jak dystrybucja, finanse, płynność przepływów materiałowych, obsługa klienta, skutkuje usprawnieniem poszczególnych procesów, a w rezultacie usprawnienie działania całego przedsiębiorstwa. Na cyfrową transformację składają się cztery główne elementy. Są to:

  • optymalizacja procesów wewnątrz i na zewnątrz przedsiębiorstwa,
  • przekształcenie i modyfikacja modeli biznesowych,
  • wsparcie działań pracowników,
  • lepsza współpraca z klientami i kontrahentami.

Czym kierują się przedsiębiorstwa decydujące się cyfrową transformację?

Wśród przyczyn decyzji o digitalizacji procesów biznesowych najczęściej wymieniana jest chęć do dopasowania się do zmieniających potrzeb i oczekiwań klientów, a także coraz bardziej powszechna dostępność nowoczesnych rozwiązań technologicznych. Jeszcze kilka lat temu systemy ERP będące wówczas w technologicznych powijakach, nie były w stanie sprostać oczekiwaniom stawianym przez klientów. Systemy generowały dane, ale brak spójności pomiędzy poszczególnymi bazami danych uniemożliwiał ich pełną integrację, a zatem również ograniczał dystrybucję danych pomiędzy poszczególnymi podsystemami. Dziś problem ten dzięki nowoczesnym rozwiązaniom sprzętowo programistycznym został zażegnany, a systemy ERP rozwijają skrzydła pokazując swoje prawdziwe możliwości. Wśród pozostałych czynników wymienione zostały: pojawianie się nowych konkurencji, zmiana ekosystemu branżowego a także nowe modele biznesowe. Jeśli chodzi o cele, jakie miała pomóc zrealizować cyfrowa transformacja wymieniane są: stworzenie ciekawszej oferty dla bardziej wymagającego klienta poprzez dostarczenie mu lepszych jakościowo towarów i usług, oraz ograniczenie kosztów działania przedsiębiorstwa, a przez to maksymalizacja zysków.

Wpływ systemów ERP na funkcjonowanie przedsiębiorstwa

Wdrożone w przedsiębiorstwie systemy ERP mają wpływ na funkcjonowanie przedsiębiorstwa na każdej z istniejących płaszczyzn działania i procesów biznesowych. Wspomagają działanie takich działów jak księgowość, zarządzanie zapasami i produktami, zarządzanie produkcją, logistyką a także marketingiem. Każdą czynność da się wykonać bardziej optymalnie a scentralizowany system analizujący otrzymane z różnych działów dane potrafi przedstawić je w czytelnej postaci wspomagając tym samym funkcje zarządcze. Jeszcze kilka lat temu takie funkcjonalności były nieosiągalne. Systemy ERP nie potrafiły integrować się pomiędzy poszczególnymi płaszczyznami. Przykładowy system dostarczał dane na temat funkcjonowania magazynu, ale już nie był w stanie porozumieć się z systemem zarządzającym flotą. Dziś, dzięki rozbudowanym funkcjom opartym o integrację poszczególnych podsystemów, informacje o funkcjonowaniu obu zespołów są widoczne w jednym miejscu.

Najnowocześniejsze systemy ERP posiadają również ogromne możliwości personalizacji. Dzięki temu każdy z użytkowników otrzymuje finalnie produkt maksymalnie dopasowany do jego oczekiwań. Coś jak skrojony na miarę garnitur.

Więcej o systemach ERP: https://www.streamsoft.pl/systemy-erp/ 

system erp firmy odl

Dopasowanie do potrzeb przedsiębiorstwa

Systemy ERP mają przeważnie budowę modułową. Umożliwia to wykorzystanie tych samych systemów w przedsiębiorstwach całkowicie różnych branży. Indywidualne dopasowanie do konkretnego modelu biznesowego opiera się w głównej mierze na doborze odpowiednio skonfigurowanych modułów, co pozwala na stworzenie w każdym przypadku doskonale dopasowanego do potrzeb danego przedsiębiorstwa systemu ERP.

Optymalizacja procesów biznesowych i wydajności pracowników

Systemy ERP dzięki odpowiedniej konfiguracji i integracji poszczególnych modułów są w stanie całkowicie zrewolucjonizować funkcjonowanie każdego przedsiębiorstwa. Przejrzyste raporty i analizy pokazują słabe punkty łańcuchów funkcyjnych całego przedsiębiorstwa. Usunięcie ich wzmaga optymalizację procesów, a co za tym idzie również wydajność pracy i zyski przedsiębiorstwa.

Źródło: https://odl.com.pl

[Głosów:3    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here