Zakupy w sieci kontra shopping w galerii

Rozwój technologii sprawił, że dziś w internecie możemy kupić wszystko – nie tylko ubrania, ale również kosmetyki, biżuterię, meble i jedzenie. W zasadzie moglibyśmy nie wychodzić z domu, a wyposażyć się w co tylko dusza zapragnie. Jest to jak najbardzej wygodna opcja dla osób starszych, niepełnosprawnych lub takich, które z jakiegoś powodu nie mogą pozwalać sobie na częste wizyty w sklepach, rzadko odwiedzane jest przez nie też centrum handlowe. Warszawa jest miastem, które szczególnie upodobało sobie e-shopping, niemniej jednak należy zdawać sobie sprawę z tego, że taki tryb życia mocno nas rozleniwia. Co jest więc lepszym rozwiązaniem: zakupy w sieci czy w galerii?

Wady i zalety internetowych e-shoppingu

Zakupy robione przez Internet coraz bardziej zyskują na popularności. Przekonują się do nich nawet niektórzy seniorzy. Taka forma nabywania produktów ma jednak zarówno zwolenników, jak i przeciwników. Nic dziwnego – zakupy online, choć dają dużą wygodę, mają również pewne wady.

Jedną z podstawowych wad zakupów internetowych jest fakt, iż nie mamy możliwości obejrzenia produktu na żywo. Jest to szczególnie ważne w przypadku ciuchów i obuwia. Jeżeli mamy taką możliwość, warto wybrać się najpierw do centrum handlowego, w Warszawie jest ich pod dostatkiem, i po przymierzeniu dokonać zakupu w Internecie, gdzie ceny są często niższe. Skoro jednak mowa o cenach, to do kwoty za produkt często dochodzą też koszty przesyłki. Dodatkowo musimy czekać na jej dostarczenie na ogół przynajmniej dwa dni.

Sklepy internetowe posiadają też jednak wiele zalet – gdyby tak nie było, ta forma nie zyskałaby na popularności. Główną zaletą zakupów online jest to, że nie musimy wychodzić z domu, by dokonać zakupu. To wygodne dla wielu zapracowanych i mających problemy z mobilnością osób. Zakupy online pozwalają też bez większego wysiłku porównać oferty z różnych sklepów oraz ich ceny.

Zanim zdecydujemy się na dokonanie zakupu w sklepie internetowym, zazwyczaj mamy możliwość z zapoznaniem się z opinią innych konsumentów. Sklepy internetowe posiadają nie tylko niższe ceny, ale również liczne rabaty. W sieci łatwiej znajdziemy rzadkie towary, ponadto możemy kupić je niezależnie od pory dnia. Znajduje się tam pełen asortyment danego sklepu, więc łatwiej jest odnaleźć produkt, który nas interesuje.

Wady i zalety zakupów w centrach handlowych

Mogłoby się wydawać, że klasyczne zakupy w centrum handlowym niosą ze sobą same korzyści. Gdy jednak zaczęły popularyzować się zakupy internetowe, zaczęto dostrzegać szereg wad w tych stacjonarnych. Jedną z nich jest bez wątpienia brak możliwości porównywania ofert z różnych sklepów – nie jest to takie łatwe, jak w przypadku zakupów internetowych.

Zakupy stacjonarne można robić jedynie w określonych godzinach, co może być problematyczne dla osób pracujących. Zakupy spożywcze na ogół trwają dość długo, ponieważ musimy zlokalizować wszystkie interesujące nas produkty. Nie możemy, jak w przypadku zakupów online, korzystać z wyszukiwarki.

Ponadto nie wszyscy konsumenci ufają sklepom internetowym – i wbrew pozorom nie chodzi tu tylko o osoby starsze. Są ludzie, którzy wolą najpierw dotknąć produktu, przyjrzeć mu się na żywo i jeśli to ciuch – przymierzyć. Można też samodzielnie ocenić jakość wykonania. Wszystkie te rzeczy pomogą nam ocenić, czy rzeczywiście chcemy i potrzebujemy danej rzeczy i niewątpliwie są wielką zaletą takich zakupów.

Gdzie robić zakupy?

Trudno wskazać optymalne, uniwersalne rozwiązanie. Niektórzy w celu zakupów wolą odwiedzić centrum handlowe (Warszawa posiada ich całe mnóstwo) i zobaczyć produkt naocznie. Inni nie chcą specjalnie wybierać się do galerii i wybierają internetowe zakupy. Formę należy dobrać tak, by pasowała do naszych potrzeb i nie stanowiła problemu.

Dobre centrum handlowe? Warszawa proponuje Klif, w którym zrobisz o wiele więcej, niż zakupy! 

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here