Zamiana dysku w laptopie

Dołożenie dysku SSD może poprawić jakość naszej pracy i rozrywki. Chociaż samodzielna rozbudowa laptopa to nie zawsze dobry pomysł, w tym przypadku możemy bez obaw przeprowadzić taką wymianę samodzielnie. Podpowiemy, jak to zrobić, na przykładzie laptopów Lenovo z serii ThinkPad.

Dołożenie dysku SSD może poprawić jakość naszej pracy i rozrywki. Chociaż samodzielna rozbudowa laptopa to nie zawsze dobry pomysł, w tym przypadku możemy bez obaw przeprowadzić taką wymianę samodzielnie. Podpowiemy, jak to zrobić, na przykładzie laptopów Lenovo z serii ThinkPad.

Dysk HDD a dysk SSD

Dysk SSD to następca klasycznych dysków talerzowych, znanych również jako HDD. Nie będziemy tu wchodzić w techniczne szczegóły. To, co najbardziej interesuje użytkownika, to fakt, że dysk SSD jest znacznie szybszy. Dzięki niemu pełne uruchomienie laptopa zajmuje zaledwie 20 sekund. To znacznie szybciej niż wówczas, gdy mamy dysk HDD. Komputer błyskawicznie reaguje na wszystkie nasze polecenia.

Warto mieć na uwadze, że dysk SSD nie sprawi, że zwiększy się wydajność w grach. Zapewni nam jednak znacznie lepszą prędkość uruchamiania programów oraz ogólną responsywność systemu. Dysk SSD ma również wpływ na czas pracy na baterii. Dzięki mniejszemu poborowi mocy, nasz laptop będzie pracował dłużej na jednym ładowaniu. Ponieważ nie posiada żadnych części ruchomych, takich jak talerze czy głowice, nie musimy się obawiać, że w razie upadku ulegnie mechanicznej awarii, która spowoduje uszkodzenie danych.

Jaki dysk SSD kupić?

W przypadku laptopów takich jak Lenovo ThinkPad X200, Lenovo ThinkPad T450 i podobnych, będzie nam potrzebny dysk SSD o rozmiarze 2,5 cala na złącze SATA. Pojemność zależy od naszych potrzeb, to znaczy od tego, ile danych wykorzystujemy. Występuje kilka standardów dysków SSD (M.2 PCIE, M.2 SATA, SATA). Przed zakupem należy więc zweryfikować, który z nich będzie odpowiedni dla naszego urządzenia.

Dołożenie dysku SSD – krok po kroku

Zanim rozpoczniemy wymianę dysku, należy wykonać następujące czynności:

  • Robimy kopię zapasową wszystkich danych, których nie chcemy utracić
  • Wyłączamy laptopa
  • Odłączamy wszystkie baterie

Następnie przystępujemy do wymiany, postępując według następującego schematu.

  1. Odkręcamy śrubkę (lub śrubki – w zależności od modelu), która trzyma zaślepkę dysku
  2. Ostrożnie podnosimy zaślepkę do góry, lekko pod kątem i wysuwamy tackę z dyskiem HDD lub (w innych modelach) znajdujemy dysk twardy w lewym dolnym rogu urządzenia i odkręcamy śrubkę która trzyma tackę dysku HDD i lekko podnosimy dysk kilka centymetrów do góry i wyciągamy dysk pod kątem.
  3. Wkładamy w „sanki” dysk SSD
  4. Powtarzamy wcześniejsze kroki w odwrotnej kolejności, tak by przywrócić laptop do stanu sprzed wymiany.

Rozbudowa laptopa o dysk SSD nie jest taka trudna, prawda? Jeśli jednak macie jakiekolwiek wątpliwości, warto sprawdzić instrukcje serwisowe na stronie producenta przed przystąpieniem do wymiany.

[Głosów:1    Średnia:1/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here