Badania biegłości w zakresie radiochemii

Wśród badanych w laboratoriach parametrów możemy znaleźć ofertę dotyczącą badań radiochemicznych. W przypadku takich badań sprawdza się, czy w danej próbce występują radioaktywne substancje. Bada się próbki gleby, roślin, wody, a także filtry powietrza. Dlaczego jest to tak ważne?

Badania radioaktywne mogą dotyczyć oznaczania obecności i stężenia izotopów, które mogą być promieniotwórcze. Mogą to być izotopy gamma obecne w żywności, paszach dla zwierząt, wodzie, glebie, drewnie, a nawet osadach dennych. Wykrywane są izotopy trytu, strontu, uranu oraz całkowitej promieniotwórczości alfa i beta w próbkach wody. https://www.tusnovics.pl/ może także wykryć i oznaczyć stężenie promieniotwórczego rytu, plutonu, uranu w próbkach moczu, a także plutonu i uranu w próbkach żywności. I wiele innych. Wszystkie te pierwiastki mogą okazać się bardzo szkodliwe i niebezpieczne, dlatego ich oznaczanie jest tak ważne.

Badania biegłości w zakresie radiochemii

Akredytacja wydana w zakresie badań radioaktywnych nie jest dostępna dla każdego laboratorium. Ośrodek, który ma wykonać tak specjalistyczne badania musi posiadać najwyższej klasy aparaturę laboratoryjną, doskonale przeszkolony personel, a także doskonale opracowane i wprowadzone zasady i normy. Dzięki temu możliwe jest wykrywanie pierwiastków radioaktywnych zarówno w wodzie pitnej czy użytkowej, jak i żywności, paszy dla zwierząt, glebie, czy na filtrach powietrza. Ich obecność jest jednak czymś niepokojącym i w przypadku ilości, które przekraczają dopuszczalne normy wymagać będą podjęcia natychmiastowych działań.

Badania radiochemiczne w jednostkach akredytowanych

Zwłaszcza w przypadku tak istotnych badań konieczne jest, aby otrzymane wyniki były najwyższej jakości i w pełni wiarygodne. Nie ma tu miejsca na najmniejsze pomyłki. Dlatego też niezbędne są badania biegłości wykonywane regularnie, aby potwierdzić kompetencje danego laboratorium i zapewnić każdorazowe otrzymywanie wiarygodnych wyników. Jeśli wybrane laboratorium posiada stosowne certyfikaty, które świadczą o ich kompetencjach, to placówka będzie mogła wykonywać badania laboratoryjne w zakresie radiochemii, a otrzymywane wyniki będą wiążące i pewne.

W celu potwierdzenia, że wybrane laboratorium, jego aparatura laboratoryjna i personel zatrudniony w danej placówce posiadają najwyższej kompetencje i cechuje je profesjonalizm przeprowadza się regularnie badania, a wyniki tych badań są porównywane ze wszystkimi uczestniczącymi placówkami. Jeśli jakieś laboratorium nie zdoła wykonać poprawnie badań, nie otrzyma stosownych akredytacji.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here