Pompa ciepła w domu jednorodzinnym?

Każdy chce znaleźć najkorzystniejsze rozwiązana jeśli chodzi o ogrzewanie domu. Opalanie domu węglem czy gazem odchodzą już powolutku w zapomnienie. Nie trzeba płacić kolosalnych rachunków za prąd, dbać o to by nie wygasło, schodzić do brudnej, ciemnej piwnicy, zrzucać węgla… Coraz częściej osoby, które budują nowy dom (bądź już mają dom, ale chcą zmienić system grzewczy) decydują się na dość drogą instalację (ale jest ona droga tylko na początku – kiedy trzeba ją zakupić i zainstalować).

 

Jakie są koszty ogrzewania domu pompą ciepła i czy inwestycja ta jest w ogóle opłacalna?

 

Postaramy się odpowiedzieć na wszystkie Wasze pytania i rozwiać wątpliwości.

Istnieje program do obliczania jaką pompę ciepła wybrać. Po wprowadzeniu danych, dostajemy informację, że pompa ciepła, która ma nominalną moc 8kW daje możliwość grzania pomieszczeń bez dodatkowej grzałki elektrycznej – w tym celu więc, pobiera ROCZNIE 2850 kWh prądu.

 

Jest jednak jeszcze pompa ciepła „powietrze-woda” ze sprężarką, jej wydajność jest stała a jej nominalna moc to 10 kW (pochłania rocznie 4600 kwH energii elektrycznej).

Odpowiednie oprogramowanie pomp (i oczywiście wcześniejszy odpowiedni ich dobór) pozwoli znacznie ograniczyć koszty ogrzewania domu.

 

Pompa ciepła z gruntowym wymiennikiem pozwala na zachowanie stałej temperatury domu (zimą temperatura może się Trzeba tutaj zaznaczyć, że zbyt duża mop pompy ciepła, generuje dodatkowe koszta – zupełnie niepotrzebnie. Trzeba więc rozważnie podejmować decyzje.

 

Warto pamiętać, że pompy ciepła dają wyższą efektywność, gdy wymagana jest od nich niższa temperatura w obiegu grzewczym. Warto więc zdecydować się na ogrzewanie podłogowe, ścienne, albo sufitowe. utrzymywać na poziomie 21-22,5 stopnia) – to najlepsza temperatura i najczęściej „wybierana” przez użytkowników. Żeby pompa potrafiła „ogrzać” dom do tej temperatury, potrzebny jest odpowiedni dobór mocy urządzenia – warto więc wcześniej wszystko ustalić z fachowcami – nie podejmować się instalacji samodzielnie. Każdy kto ma pompę ciepła w domu musi się „nauczyć” ją ekonomicznie użytkować, odpowiednio regulować urządzenie i nastawiać różne temperatury o różnych porach dnia czy nocy. Np. kiedy w domu nikogo nie ma, temperatura może być niższa, na chociażby godzinę przed powrotem domowników, pompa może „dźwignąć” temperaturę do wcześniej ustawionej przez właściciela.

 

Przed podjęciem decyzji jaką pompę ciepła (i czy w ogóle) wybrać, skontaktuj się z fachowcami, którzy na pewno dobrze Ci doradzą, podpowiedzą – a później ewentualnie założą całą instalację w Twoim domu.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here