administrator baz danych

Branża informatyczna to najszybciej rozwijająca się branża na naszym rynku. W związku z jej rozwojem, zapotrzebowanie na fachowców w tej dziedzinie nadal jest wysokie. Można powiedzieć, że na ten moment, rynek ten jest jak studnia bez dna. Coraz to więcej osób znajduje tutaj zatrudnienie, a zapotrzebowanie jest wciąż niemałe.

Jak znaleźć swoje miejsce na rynku technologii informacyjnych?

Wykształcenie kierunkowe nie jest wymagane. Wykształcenie średnie z kierunku informatycznego daje Ci kilka kwalifikacji, jednak z własnego doświadczenia wiem, że nie są one zbyt wiele warte.

Na rynku pracy liczy się przede wszystkim doświadczenie. Twojego pracodawcę będą interesowały przede wszystkim twoje umiejętności, między innymi będzie to programowanie, projektowanie baz danych, praca w Excelu i tak dalej. Umiejętności te możesz opanować samodzielnie, na kursie, bądź na studiach.

Dokładnie tak, wszystkiego co potrzebnie Ci w pracy w IT możesz nauczyć się sam. Nie oznacza to, że nie będziesz potrzebował wsparcia. Swoją wiedzę możesz czerpać z internetu, z rozmaitych darmowych kursów.

Kursy płatne przekażą Ci wiedzę w sposób rzetelny i profesjonalny. To na nich przyswoisz najwięcej wiedzy w najkrótszym czasie. Wystrzegaj się jednak tych za ogromne pieniądze. Często oferują one jedynie gruszki na wierzbie. Próbują omamić Cię hasłami reklamowymi, które będą mówić Ci o ogromnych pieniądzach, które będziesz zarabiać po ich kursie.

Warto jednak spojrzeć na tą sytuację z dystansu. Jeżeli interesują Cię bazy danych, wpisz w wyszukiwarce: „Administrator baz danych – zarobki„. Branża IT oferuje spore pieniądze, jednak na początku, mimo że pieniądze nie są małe, musisz być gotowy na pracę za mniej, niż obiecują kursy.

administrator baz danych - zarobki

Twój rozwój będzie trwał długo i mozolnie, jednak jeżeli będziesz wytrwały osiągniesz sukces, o jakim marzysz. Twórz różne projekty, pisz programy dla zabawy, niech ogranicza Cię jedynie Twoja własna wyobraźnia. Niech twoja ścieżka rozwoju stanie się dla Ciebie zabawą. Tylko dzięki takiemu nastawieniu istnieje szansa, że przetrwasz ten długi proces nauki. Nie licz na to, że rok pracy nad twoimi umiejętnościami sprawi, że będziesz odpowiadał za duże projekty i zarabiał ogromne pieniądze. Na to trzeba czasu, dużej ilości wypitej kawy i przeczytanych książek.

Gdzie możesz szukać pracy jako przyszły informatyk? Szukaj jej na portalach prezentujących oferty pracy, na forach informatycznych i programistycznych, oraz w samych firmach lub korporacjach. Pracodawcy reklamują się w wielu miejscach, więc i ty nie ograniczaj się tylko do jednego portalu.

Swoje CV wysyłaj do każdej firmy, której oczekiwania spełniasz. Nie zastanawiaj się zbyt długo. Wiele osób często umniejsza sobie i swoim umiejętnościom. Nie bądź jedną z nich. Dokładnie przyjrzyj się jednak wymaganiom widniejącym w ogłoszeniu. Jeżeli dane oprogramowanie lub język widzisz po raz pierwszy – odpuść sobie tą ofertę. Zgłosisz się tam, kiedy opanujesz już daną umiejętność.
Niestety, w branży IT nie ukryjesz swoich braków. Tutaj wymagania są jasne i klarowne. Jeżeli nie odnajdujesz się w danym środowisku prędzej czy później twoje braki dadzą Ci się we znaki, a w obliczu deadline’u nie będzie czasu na douczanie się danego środowiska, języka lub programu.

Jeżeli jednak Twoim priorytetem nie jest praca w konkretnym IT, gdzie będziesz głównie programować, warto zainteresować się pracą w szeroko ujętych usługach internetowych. Oferują one większą ilość stanowisk, które mogą być w sam raz zarówno dla ścisłowców, jak i dla humanistów.

Osoba o umyśle ścisłym lepiej odnajdzie się na stanowiskach, gdzie będzie miała nieco styczności z programowaniem, administrowaniem bazami danych, jak i łączeniem faktów, analitycznym rozwiązywaniem problemów.

administrator baz

Dla osób ze zdolnościami humanistycznymi drzwi są również otwarte. Mogą oni zajmować się wizerunkiem danej firmy lub strony internetowej. Mam tutaj na myśli opisywanie produktów oferowanych przez daną firmę, prowadzenie funpage’a, tworzenie akcji marketingowych. Generalnie chodzi o dbanie o to, by klient nie zapomniał o istnieniu danej firmy. Jakość świadczonych usług jest oczywiście bardzo ważna, jednak jeżeli klient o tych wspaniałych usługach nawet się nie dowie, to firma zbankrutuje i nie będzie mogła świadczyć swoich usług.

Jak więc widzisz, branża IT i usług internetowych przeplata się i oferuje wiele możliwości dla osób uczestniczących w tym rynku. Jeżeli chcesz do nich dołączyć będzie ona od Ciebie wymagać konkretnych umiejętności, jednak odwdzięczy się za nie satysfakcjonującymi zarobkami.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here