Czym jest IATF 16949:2016?

IATF 16949:2016 to międzynarodowy standard dla samochodowych systemów zarządzania jakością. Został opracowany wspólnie przez członków International Automotive Task Force i przesłany do Międzynarodowej Organizacji Normalizacyjnej w celu zatwierdzenia oraz publikacji. Norma zakłada wykorzystanie wiedzy, jaką posiada pełnomocnik IATF, który pełni ważną funkcję w procesie wdrażania nowych systemów.

Główne założenia IATF 16949:2016 

Dokument IATF 16949:2016 jest powszechnym wymogiem systemu jakości w branży motoryzacyjnej opartym na normie ISO 9001 oraz specyficznych wymagań klientów z danego sektora. Kładzie nacisk na rozwój firm zorientowanych na SZJ, który zapewnia ciągłe doskonalenie, zapobieganie defektom oraz redukcję zmienności i odpadów w łańcuchu dostaw. Pełnomocnik IATF pomaga realizować cele narzucone przez normę, takie jak: 

  • sprawne i skuteczne spełnienie oczekiwań konsumentów,  
  • reagowanie na zmiany legislacyjne, 
  • zmniejszenie negatywnego wpływu na środowisko naturalne, 
  • ograniczenie marnowania zasobów, 
  • efektywniejsze korzystanie z siły roboczej, 
  • stosowanie innowacyjnych rozwiązań, 
  • zmniejszanie kosztów i zwiększanie wyników finansowych.  

IATF 16949:2016 – gdzie ma zastosowanie? 

Norma ma zastosowanie do każdej organizacji, która produkuje komponenty, zespoły i części do dostaw dla przemysłu motoryzacyjnego. W tym kontekście produkcja jest definiowana jako proces wytwarzania materiałów produkcyjnych, serwisowych, zespołów lub obróbki cieplnej, spawania, malowania, powlekania lub innych usług wykończeniowych.  

Oznacza to, że pełnomocnik IATF jest funkcją, która jest wymagana w licznych zakładach i przedsiębiorstwach. Osoby, które są zainteresowane tym kursem, więcej informacji znajdą na stronie https://szkolenia.bureauveritas.pl/q03-pelnomocnik-ds-iatf-169492016/.  

Jak powstało IATF? 

IATF to grupa producentów motoryzacyjnych i ich stowarzyszeń branżowych, utworzona w celu zapewnienia lepszej jakości produktów klientom z branży motoryzacyjnej na całym świecie. Wszystkie zarejestrowane organizacje są sukcesywnie dodawane na stronie internetowej IATF. Umieszcza się tam również kopie informacji o certyfikacie danego przedsiębiorstwa, co umożliwia sprawną weryfikację.  

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here