Folie ploterowe

Folie ploterowe to kolorowe folie samoprzylepne, które przydają się m.in. w reklamie. Na rynku znaleźć można wiele rodzajów takich folii, np. folię monomeryczną Avery 500 dostępną w aż 50 kolorach! Jakie właściwości mają folie ploterowe i do czego najczęściej się je stosuje? Tego dowiesz się z artykułu.

Charakterystyka folii ploterowych

Folia ploterowa to nic innego jak folia samoprzylepna przeznaczona do wycinania elementów na ploterze. To, co ją wyróżnia, to fakt barwienia na różne kolory już na etapie produkcji. Folia ta nie jest przeznaczona do zadruku, za to gama barw, w której można ją spotkać, jest naprawdę imponująca. Przykładowo folia Avery 500 dostępna jest w 50 wariantach kolorystycznych. Barwy są żywe, intensywne, mogą również występować w wariancie matowym lub błyszczącym. Co więcej, zabarwienie folii ploterowej jest pełne, to znaczy kolor jest taki sam od góry i od spodu. Do ich naklejania używa się przezroczystego kleju. Folie ploterowe nie wymagają też zabezpieczenia laminatem UV, co jest niezbędne w przypadku folii zadrukowywanych. I bez tego zabiegu utrzymują one na długo swoje intensywne barwy.

Folie ploterowe – rodzaje

Wśród folii ploterowych wyróżnić możemy folie monomerowe, polimerowe oraz wylewane. Folie monomerowe, do których należą wspomniane już Avery 500, potrafią wytrzymać w dobrym stanie ok. 4 lat. Stosowane są więc do raczej krótkookresowych eskpozycji, ale nie muszą to być wyłącznie ekspozycje wewnętrzne. Kolejna w skali trwałości, w tym wytrzymałości na uszkodzenia mechaniczne, jest folia polimerowa. Potrafi wytrzymać nawet 8 lat, można też naklejać ją na niekoniecznie równe powierzchnie (choć lepiej, by były to nierówności raczej delikatne). Najtrwalsza, wytrzymująca do 10 lat i odporna na rozciąganie jest folia wylewana. Ze względu na swoje właściwości to właśnie ona wykorzystywana jest na nierównych płaszczyznach.

Najważniejsze zastosowanie folii ploterowych

Folie polimerowe stosowane są często w reklamie wizualnej, nie jest to jednak jedyna branża, w której możemy je spotkać. Z folii wykonuje się również dekoracje wnętrz, znaki na tablicach informacyjnych czy oznaczenia maszyn przemysłowych i rolniczych. Folia wylewana bywa czasem używana nawet do zmiany koloru samochodu. Jest to bowiem rozwiązanie tańsze niż skorzystanie z tradycyjnego lakieru. Odpowiednio dobierając rodzaj folii ploterowej do swoich potrzeb, można więc przez długie lata cieszyć się zdumiewającym efektem okleiny w intensywnych, oryginalnych kolorach.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here