Kompaktowe kamery 4K

Wysoka jakość obrazu nie zawsze musi wiązać się z dużymi i ciężkimi kamerami. Obecnie prawie wszyscy producenci stawiają na kompaktowe urządzenia, które charakteryzują się mobilnością i większym zakresem użytkowania. Ponadto zastosowanie niezwykle skutecznej stabilizacji obrazu umożliwia rejestrowanie płynnych ujęć bez użycia dodatkowych akcesoriów typu statyw lub gimbal. Co więcej, matryce o dużych przekątnych, w połączeniu z jasnymi obiektywami zapewniają szczegółowy i wyraźny obraz pozbawiony szumów, nawet w trudnych warunkach oświetleniowych.

Kamery 4K – podstawowe informacje

Praktycznie wszyscy czołowi producenci mają w swojej ofercie modele wyróżniające się niewielkimi rozmiarami i szeroką funkcjonalnością. Tego typu kamery idealnie nadają się do kręcenia reportaży, nagrywania wywiadów, transmisji na żywo różnego rodzaju wydarzeń lub pracy w trudno dostępnych miejscach. Użytkownik może zdecydować się zarówno na modele z wbudowanym obiektywem, cechującym się szerokim zakresem ogniskowej, jak i warianty z możliwością dokupienia optyki dopasowanej do jego indywidualnych wymagań. Kompaktowe kamery 4K zazwyczaj są wyposażone w jedno lub dwa gniazda pamięci umożliwiające korzystanie ze standardowych kart SD. Tego typu rozwiązanie pozwala obniżyć koszty eksploatacji sprzętu. Ponadto można znaleźć również modele z wbudowanym wyświetlaczem, który ułatwia kadrowanie i daje szybki dostęp do wszystkich najważniejszych funkcji, takich jak np. zmiana formatu zapisu. W zależności od producenta, kamery są wyposażone w różne złącza. Najbardziej popularne to HDMI, AV, USB, Jack 3,5 mm oraz XLR pozwalające na podłączenia wysokowydajnych mikrofonów, które idealnie sprawdzą się np. podczas przeprowadzania wywiadów. Nawet w przypadku kompaktowych kamer, można znaleźć egzemplarze charakteryzujące się potężnym zoomem optycznym, szerokim zakresem dynamiki oraz wbudowanym filtrem szarym, który jest szczególnie istotny podczas rejestrowania ujęć w słoneczne dni.

Czym kierować się przy zakupie kamery?

Osoby, które planują zakup kamery rejestrującej obraz w jakości 4K powinny zastanowić się w jakich warunkach będą jej najczęściej używać. Jeżeli zadaniem sprzętu będzie rejestrowanie krajobrazów podczas podróży, należy zastanowić się nie tylko nad modelami charakteryzującymi się kompaktowymi rozmiarami oraz podwyższoną odpornością na warunki atmosferyczne i uszkodzenia mechaniczne, ale również nad kamerami ze skuteczną stabilizacją. W przypadku kamer z wymiennymi obiektywami, warto rozeznać się w cenach obiektywów, które potencjalnie zostaną zakupione. Warto sprawdzić również maksymalny czas pracy na jednym ładowaniu oraz cenę dodatkowych ogniw, które mogą okazać się niezbędne podczas intensywnego eksploatowania sprzętu. Dla fanów oryginalnych ujęć, niezwykle istotne są efekty typu slow i quick motion oraz różne tryby rejestrowania obrazu. Na końcu warto także zapoznać się z wagą urządzenia wraz ze wszystkimi podłączonymi akcesoriami, dlatego że kompaktowa kamera powinna być również stosunkowo lekka.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here