Marynarze

W ostatnim roku pojawiły się nowe regulacje prawne, które mają duże znaczenie dla polskich marynarzy. Warto dokładnie poznać podatki marynarskie, żeby w miarę możliwości móc wykluczyć kwestie sporne oraz wszystkie błędne przekonania, które panowały dotychczas w tym środowisku.

Do kancelarii zgłaszanych jest coraz więcej wątpliwości przez marynarzy, którzy mają niekompletne oraz niesprawdzone informacje. Wszystko jest dokładnie uregulowane przez przepisy prawa podatkowego, które obecnie obowiązują na terytorium Polski. Przede wszystkim nie wszystkie z 93 państw, które są sygnatariuszami konwencji MLI zdecydowało się wprowadzić zasady rozliczeń, które nie są do końca korzystne dla marynarki polskiej.

Konwencja MLI ma bardzo duże znaczenie dla polskich rezydentów podatkowych, którzy pracują zagranicą. Dotyczy to jedynie państw, które wyraziły zgodę na zmianę metody wyłączenia z progresją na tak zwaną metodę polegającą na proporcjonalnym zaliczeniu. Takie rozwiązanie sprawia, że polscy marynarze będą zobowiązani deklarować wszystkie dochody uzyskane za pracę na morzu do poszczególnych Urzędów Skarbowych, które są właściwe dla miejsc zamieszkania marynarzy w przypadku pracy dla armatorów, którzy przez cały czas posiadają efektywny zarząd. Taka zmiana spowoduje, że polscy rezydenci będą mogli w 2020 roku skorzystać z tak zwanej ulgi abolicyjnej.

Większość Urzędów Skarbowych umiejscowionych w Polsce stwierdza, że rok 2019 powinien być rozliczany według nowych zasad. Jednak duża liczba Urzędów Skarbowych twierdzi inaczej, dlatego trzeba będzie dojść do konsensusu w tym sprawie. W obecnej sytuacji podatki dla marynarzy są dość skomplikowane do wyliczenia i dlatego niezbędna może być pomoc doświadczonego prawnika. Radcaprawny-trojmiasto.pl udziela pomocy marynarzom, którzy nie znają się dobrze na przepisach prawnych, a chcieliby sprawnie rozliczyć się z Urzędem Skarbowym. Warto mieć na uwadze, że nowela dotycząca zwolnienia z PIT dla marynarzy nie tworzy żadnych nowych obowiązków podatkowych wobec tego podmiotu.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here