Druk 3D dla weterynarii

0
1342

O tym, że wydruki 3D są stosowane już od dawna w medycynie, wie każdy, kto tylko interesuje się innowacyjną technologią. Dzisiaj przyszedł czas, by druk w trójwymiarze wspierał nie tylko terapie ludzi, ale również zwierząt. Właśnie dlatego drukarnie 3D coraz częściej przyjmują zamówienia na realizację komponentów w zakresie weterynarii.

Projektowanie 3D sprawdza się doskonale w realizacji indywidualnych protez, zastawek, zawiasów czy wkładek, jakie wykorzystywane są w ramach ortopedycznych operacji chirurgicznych. Dokładnie takie same sukcesy odnosi w ramach leczenia zwierząt małych i dużych. Trójwymiarowe implanty mają szerokie zastosowanie, a sam koszt druku 3D jest znacznie niższy od komponentów produkowanych w sposób tradycyjny.

Zalety stosowania druku 3D w branży weterynaryjnej

Wydruki 3D są przede wszystkim indywidualne, a więc mogą być dopasowane do potrzeb leczniczych każdego zwierzęcia, patrząc na jego stan zdrowia czy konieczność zastosowania specjalistycznych komponentów w celu przywrócenia pełnego zdrowia.

Co więcej, projektowanie 3D i sam druk odbywa się szybko bez potrzeby dostosowywania całej linii produkcyjnej, a uzyskane modele są idealnie precyzyjne. Nie ma więc mowy o jakichkolwiek powikłaniach albo niskiej skuteczności, za to trójwymiarowe wydruki z całą pewnością minimalizują koszty produkcyjne.

Najwyższa jakość wykonania modeli 3D

Należy podkreślić, że wydruki 3D charakteryzują się najwyższą jakością wykonania. Przede wszystkim istnieje możliwość wykonania potrzebnego modelu z odpowiednio dobranego materiału, w tym ze szlachetnych metali czy tworzyw sztucznych. Technologia 3D pozwala też wydrukować idealnie precyzyjne kształty, nierzadko wręcz niemożliwe do realizacji za pomocą ludzkich rąk. Co istotne, wszelkie surowce, jakie są wykorzystywane w ramach tworzenia modeli do zabiegów weterynaryjnych, wykazują najlepsze właściwości antyalergiczne oraz są w pełni odporne na działanie wody, niektórych rodzajów kwasów, pękanie czy ścieranie.

Eksperci podkreślają, że druk 3D w zakresie weterynarii jest przyszłością dla zabiegów chirurgicznych w tej dziedzinie, ale również dla produkcji niektórych części potrzebnych w ramach prowadzonej profilaktyki prozdrowotnej. Drukarki 3D mogą przecież tworzyć także narzędzia niezbędne do badania czy wykonywania innych czynności pielęgnacyjnych zwierząt.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here