zawód księgowego

Zawód księgowego jest niezwykle popularny. Wszystko dlatego, że generuje szerokie możliwości rozwoju, wykazuje praktycznie brak ryzyka braku zatrudnienia i wiąże się z szansą na osiąganie wysokich zarobków. I chociaż dla niektórych ta profesja jest po prostu nudna, to jednak nie ma wątpliwości, że przez większość uznawana za prestiżową, cieszącą się zaufaniem publicznym. Czy każdy nadaje się do wykonywania takiej funkcji? Jakie kwalifikacje zawodowe trzeba zdobyć i jakimi kompetencjami się wykazywać, by zawód księgowego mógł być realizowany przy zachowaniu optymalnego profesjonalizmu? Szczegóły przedstawiamy poniżej.

Kwalifikacje zawodowe

Przede wszystkim należy zaznaczyć, że zgodnie z prawem księgowy musi jedynie założyć działalność gospodarczą, jeśli chce prowadzić swój biznes albo może zatrudnić się w prosperującym biurze rachunkowym bądź na etat w dziale księgowym. Warte uwagi jest jednak to, że nikt nie wymaga posiadania konkretnego wykształcenia, uprawnień czy ukończenia zawodowych szkoleń. Kurs na księgową zwieńczony egzaminem i zdobyciem obowiązkowych uprawnień jest konieczny wtedy, gdy księgowy ubiega się o stanowisko głównego księgowego.

Chociaż nie ma obowiązku posiadania kierunkowego wykształcenia, warto przejść chociażby kurs podstawy księgowości, bez niego trudno wykonywać ten zawód. Potrzebna jest przecież specjalistyczna wiedza.

Nie wymaga się, ale są mile widziane także szkolenia księgowe na etapie zaawansowanym wedle różnorodnych specjalizacji rynkowych. Pamiętajmy, że przecież obowiązujące w Polsce prawo zmienia się niezwykle często, a firmy mają obowiązek rozliczeń, chociażby z Urzędem Skarbowym. Księgowy musi posiadać aktualną wiedzę w tym zakresie.

Kompetencje przyszłego księgowego

Okazuje się jednak, że do zawodu księgowego potrzebna jest nie tylko zdobyta wiedza. Liczą się także kompetencje osobowościowe osoby, która chce taką profesję wykonywać. Przede wszystkim księgowy musi być odpowiedzialny, dokładny, precyzyjny, umieć pracować pod presją czasu oraz stresu. To umysł analityczny, techniczny, nierzadko introwertyk, który potrafi i lubi pracować samodzielnie. Księgowy musi być świetnie zorganizowany, ale też komunikatywny. Dopiero takie cechy sprawiają, że realizowane zadania zawodowe będą skuteczne. Pamiętajmy również, że księgowy musi wykazywać chęć ciągłego dokształcania się, bo zdobywanie wiedzy jest tutaj konieczne.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here