programowanie

Programowanie to dziedzina, która wzbudza zainteresowanie nie tylko wśród informatyków. Możliwość uzyskania wysokich zarobków, mnóstwo okazji do rozwoju, ciekawe projekty – wszystko to działa zachęcająco na szukających okazji do przebranżowienia się. Czy więc osoby, które do tej pory nie miały zbyt wiele wspólnego z informatyką, mogą nauczyć się programować?

Odpowiedź na tak postawione pytanie może być tylko twierdząca. Wbrew niektórym opiniom, programowanie wcale nie jest dziedziną dla wybranych, porównywalną z medycyną czy też prawem. Nauczyć jej może się każdy, bez względu na to, czy wcześniej miał do czynienia z poszczególnymi programami czy też nie.

Nauka programowania – od czego zacząć?

Wpływ na „otwartość” omawianej przez nas dziedziny ma fakt, iż jest ona niezwykle szeroka. Naukę programowania można porównać do poznawania języków obcych. Z tą różnicą, że w tym przypadku uczysz się rozmawiać z komputerem. Wszystko po to, aby wskazać mu, jakie instrukcje powinien wykonać, by możliwa stała się realizacja interesujących Cię procesów.

Jeśli więc zastanawiasz się, jak nauczyć się programować, na samym początku musisz skupić się na wyborze odpowiedniego języka. I tak, jak wielu lingwistów rozpoczyna od angielskiego lub niemieckiego, tak programiści w większości przypadków na starcie skupiają się na języku HTML, który wykorzystywany jest do tworzenia stron internetowych.

Stanowi on dobrą podstawę – dzięki niemu poznasz zasady i sposoby budowania kodu, co pozwoli Ci lepiej przygotować się do opanowania „prawdziwych” języków programowania. Niezależnie jednak od tego, na jakim etapie zaczynasz, liczy się przede wszystkim praktyka. Nowych umiejętności nie zdobędziesz wyłącznie z książek. Musisz skupić się na tworzeniu programów – najpierw prostych, a następnie coraz bardziej skomplikowanych. W ten sposób nie tylko nauczysz się wykorzystania zdobytej wiedzy, ale również utrwalisz to, co już umiesz.

Wiesz już, jak zacząć programować, teraz warto zastanowić się nad tym, ile czasu potrzeba, by najpierw opanować podstawy, a potem nauczyć się konkretnych języków na tyle, by móc posługiwać się nimi w pracy zarobkowej. Kolejny raz należy odnieść się do nauki języków obcych. Opanowanie obcej mowy nie będzie możliwe bez regularności. Podobnie jest z programowaniem.

Każda dłuższa przerwa w nauce źle wpływa na przyswajanie i zapamiętywanie zdobytej wiedzy. Jeśli będziesz programować codziennie, już po roku-dwóch osiągniesz poziom młodszego programisty, co pozwoli Ci uzyskać pierwszą pracę na tym stanowisku. Pamiętaj jednak, że to dopiero początek. Programista uczy się bowiem przez całe życie.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here