system SCADA

SCADA to bardzo przydatne narzędzie zarówno dla dużych zakładów przemysłowych jak i mniejszych firm produkcyjnych. Umożliwia ono zaawansowane monitorowanie procesów produkcyjnych, a tym samym zwiększenie kontroli nad biznesem.

SCADA to bardzo przydatne narzędzie zarówno dla dużych zakładów przemysłowych jak i mniejszych firm produkcyjnych. Umożliwia ono zaawansowane monitorowanie procesów produkcyjnych, a tym samym zwiększenie kontroli nad biznesem. Jak dokładnie działa SCADA i na co warto zwrócić uwagę wybierając system tego typu? O tym poniżej.

SCADA – definicja i funkcjonalności

Supervisory Control And Data Acquisition to system nadrzędny, który odpowiada za zbieranie danych produkcyjnych w czasie rzeczywistym – z jednej lub kilku lokalizacji – oraz ich przechowywanie. Gromadzone dane są wnikliwie analizowane i stanowią rzetelną podstawę dla podejmowania decyzji w zakresie zarządzania i optymalizacji procesów produkcyjnych.

SCADA to narzędzie, które umożliwia między innymi:

 • monitorowanie parametrów maszyn i współczynników jakościowych w czasie rzeczywistym,
 • kontrolę wydajności pracowników, 
 • generowanie raportów produkcyjnych,  
 • zbieranie i archiwizowanie danych w sposób ciągły, z wygodnym zdalnym dostępem,
 •  audyt zmiany parametrów
 • Sprawdź system SCADA od OptiMES 

SCADA realizując powyższe zadania pozwala wychwycić wąskie gardła w zakresie wydajności oraz wyeliminować potencjalne przestoje. Operatorzy systemu mogą zdalnie lub lokalnie wprowadzać zmiany na poziomie maszyny/linii/wszystkich jednostek. 

Co wpływa na wybór dostawcy?

Poszczególne rozwiązania dostępne na rynku, mimo kluczowych wspólnych funkcjonalności, potrafią się znacząco różnić. Wybór właściwego oprogramowania wymaga czasu i gruntownej analizy. Na pewno należy zdefiniować potrzeby firmy a następnie zestawić je z funkcjonalnościami oferowanymi przez różnych dostawców. Nie bez znaczenia jest też możliwość dalszej rozbudowy systemu, łatwej integracji z obecnie wykorzystywanymi w przedsiębiorstwie narzędziami (np. systemy informatyczne, systemy APS do planowania produkcji lub programy klasy ERP) czy np. konieczność zakupu dodatkowych licencji.

Warto pamiętać, że platformy dostarczane czy integrowane przez jednego producenta zapewniają sprawny przepływ danych i pewność, że wszyscy użytkownicy pracują na aktualnych danych. Ostatnim, bardzo ważnym czynnikiem jest doświadczenie i profesjonalizm dostawcy – warto zapoznać się z jego dotychczasowymi wdrożeniami i opiniami klientów.

Jakie funkcje powinien mieć system SCADA?

Nie ma jednej uniwersalnej odpowiedzi, ponieważ wszystko zależy od specyfiki firmy, branży, typu produkcji itp. Poniżej przedstawiamy pytania, które pozwolą wstępnie określić  co powinien posiadać system adekwatny dla Twojej działalności. 

 • Czy podgląd danych z archiwum ma być dostępny tylko w SCADA czy również z poziomu innych aplikacji?
 • Czy system ma analizować i wyliczać  dodatkowe wartości,  np. moc, energię oraz generować wykresy czasowe i  zależności  dla wielu wartości/grup urządzeń? 
 • Czy ma monitorować pomiar mediów  (wyliczanie zużycia, zapotrzebowania, koszty jednostkowe)?
 • Czy powinien  kontrolować wydajność i jakość pracy operatorów?
 • Czy system ma automatycznie wykonywać audyt zmiany parametrów w celu osiągnięcia założonej jakości/wydajności?
 • Czy system ma monitorować i wyliczać wskaźniki produkcyjne: czas przestoju, awarii, dostępności?
 • Czy system ma śledzić wyprodukowane partie pod kątem: czasu produkcji, kosztu jednostkowego, zużycia materiałów, operatora lub innych?
 • Czy podczas produkcji wykorzystywany będzie system receptur (a jeśli tak, czy będą do tego jakieś listy w systemie ERP).

Kolejnym krokiem powinna być rozmowa z doświadczonym dostawcą, takim jak OptiMES, który jest w stanie doprecyzować wiele kwestii, wyjaśnić pojawiające się wątpliwości oraz dostosować pierwotną listę oczekiwań, a także zaproponować kompleksowe rozwiązania dedykowane dla produkcji.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here